Powstał prototyp silnika umożliwiającego podróże międzyplanetarne

Kategorie: 

Komora fuzji termojądrowej - Foto: University of Washington

Naukowcom z University of Washington udało się zbudować silnik fuzyjny, który pozwoli astronautom dotrzeć na Marsa z Ziemi w ciągu kilku tygodni, przy prędkościach znacznie przekraczających dostępne nam dzisiaj.

 

Aktualna prędkość lotu rakiety zasilanej używanym obecnie paliwem powoduje, że podróż na Marsa potrwa mniej więcej cztery lata, ale nowa technologia syntezy, który jest testowana przez naukowców może skrócić ten okres do 30 - 90 dni. Badania laboratoryjne poszczególnych elementów napędu były udane, a teraz naukowcy planują połączyć wszystkie części w całość w celu przeprowadzenia ostatecznego testu.

"Za pomocą dotychczasowych metod napędu prawie niemożliwe dla nas jest odkrywanie czegoś bardziej odległego od Ziemi", powiedział główny badacz projektu, profesor Aeronautyki i Astronautyki, John Slough.  "Mamy nadzieję, że uda nam się zbudować o wiele bardziej potężne źródło energii, które może sprawić, że podróże międzyplanetarne staną się powszechne."

Zespół projektowy opracował tę technologię z wykorzystaniem określonego typu plazmy ograniczanej w pułapce magnetycznej.  Gdy powstaje wysokie ciśnienie tak ograniczonej plazmy zaczyna się reakcję jądrową. Jest to dosyć podobne do tego, co zachodzi wewnątrz Słońca. Proces przeszedł pomyślnie testy laboratoryjne, a teraz naukowcy planują przeprowadzić pierwszy pełnowymiarowy test systemu pod koniec lata.

 

Badania były finansowane przez NASA w nadziei, że technologia ta będzie wreszcie w stanie zastąpić nam gaz pędny i zbudujemy statek kosmiczny, który będzie się poruszał szybciej niż jakikolwiek wcześniej.  Naukowcy twierdzą, że nawet ilość materiału plazmy wielkości ziarna grochu odpowiada pięciu litrom paliwa rakietowego. To z kolei zmniejsza rozmiar statku i jego ładunku, dzięki temu podróże w przestrzeni kosmicznej staną się znacznie bardziej opłacalne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Mam kompletny działający

Mam kompletny działający napęd wyrzutowy (zero paliwa na pokładzie, do napędu wystarczy termonuklearny plutonowy generator prądu) który niczego z masy startowej nie traci a w zależności od wielkości oraz od stopnia rozpędzenia generuje siłę ciągu idącą nawet w tysiące kg... Zasada dzialania - odwrotność napędu odrzutowego opartego o III zasadę dynamiki. Statek - w odwrotnosci do stratnego napędu odrzutowego - pędzi w kierunku wyrzucanej masy która de facto statku nie opuszcza ponieważ cyrkuluje w mechanicznym obiegu zamkniętym...Idealny napęd permanentny (sztuczna graw. na pokladzie!) w niewiele tygodni sonda bezzałogowa osiągnie prędkość relatywistyczną.

Portret użytkownika mir123

Ciekawi mnie jedna, żecz czy

Ciekawi mnie jedna, żecz czy jest jakaś graniczna prędkość dla danego materiału?
Jak szybko może lecieć metalowa kulka zanim ulegnie degradacji?
Czy światło może pędzić szybciej niż z prędkoscią światła i dlaczego foton nie może lecieć szybciej możliwe że jego prędkość jest maksymalną mozliwą dla fotonu, ale np: metalowa kulka może mieć inną graniczną prędkość?

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Prędkość zależy od energii a

Prędkość zależy od energii a masa jest wyznacznikiem ile tej energii może skonsumować, więc staje się jasne że im większa masa tym dany obiekt może uzyskać większą prędkość. Masa składa się ze świadomości energii i energii i tyle energii może skonsumować ile ma jej w sobie. Jeśli masa skonsumuje więcej energii niż ma jej w sobie wtedy cała energia w niej zawarta będzie poza jej świadomością i świadomościowy wszechświat rozerwie energie tej masy z prędkością światła, a jeżeli masa ma tyle energii w sobie że musi się poruszać jedynie z prędkością światła wtedy zrówna się świadomościami z wszechświatem i energia zostanie podzielona laugh

Portret użytkownika lubomir 236

nowy napęd to napęd na

nowy napęd to napęd na mikrofale em drive +generator fuzji jadrowej generator napedza swoja energią elektryczną silnik em drive

oparty ofale pęd(kwant cząstki) wszechswiat to bariera potenciału a nie bozon higsa

EP+EK CZĄSTA POSIADA MASE EK FALA NIEPOSIADA MASY KWANT FALOCZASTKA