Potwierdzono istnienie jednego pierścienia z młodych gwiazd wokół galaktyki M94

Kategorie: 

Galaktyka M94, widziana przez teleskop Spitzer - Źródło: NASA / JPL-Caltech

Galaktyka spiralna M94 znany również, jako NGC 4736 jest nieco nietypowym obiektem kosmicznym. Jest ona najjaśniejszą choć nie największą galaktyką z grupy galaktyk znajdującej się w Gwiazdozbiorze Psów Gończych I. Cechą charakterystyczną jest też otaczający ją wielki pierścień, lub jak dotychczas uważano pierścienie z jasnych młodych gwiazd.

 

Choć na pierwszy rzut oka można zobaczyć kilka pierścieni wokół centrum galaktyki to astronomowie uważają, że jest tylko jeden. Odkryto niedawno, że pierścień zewnętrzny, widoczny na tle blasku błękitnego światła gwiazd, może być w rzeczywistości złudzeniem optycznym.

Źródło: Hillary Mathis & N.A.Sharp (NOAO), AURA, NSF

Jasny wewnętrzny pierścień M94 jest jednak bardzo realny. Obszar ten jest czasami określany, jako "pierścień gwiazdotwórczy" z powodu szalonego tempa powstawania gwiazd w tym ograniczonym obszarze.

Zdjęcie M94 w UV wykonane za pomocą Ultraviolet Imaging Telescope (UIT)

Galaktyka M94 znajduje się około 17 milionów lat świetlnych od Ziemi. Po raz pierwszy zaobserwowano ją w 1781 roku i dokonał tego asystent słynnego astronoma Charlesa Messiera, Pierre Mechain.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz