Podwójny pulsar, który badano przez kilka lat, nagle zniknął

Kategorie: 

Źródło: Internet

Międzynarodowy zespół astrofizyków przez pięć lat studiował oddalony o 25 tysięcy lat świetlnych od Ziemi pulsar podwójny J1906. Obiekt nagle zniknął i nie ma po nim śladu w żadnej długości fal.

 

Naukowcy zdołali dokonać pomiarów krzywizny relatywistycznej czasoprzestrzeni i pola grawitacyjnego systemu binarnego składającego się z gwiazdy neutronowej i szybko obracającej się wokół niej innej gwiazdy. Zanim obiekt zniknął udał się zbadać niektóre z cech charakterystycznych tych rzadkich i wciąż tajemniczych obiektów wszechświata.

 

Jak wynika z raportu opublikowanego w The Astrophysical Journal, grupa naukowców z Holandii próbowała zwymiarować siłę grawitacyjną obiektów, co prowadziłoby do ustalenia masy obiektów. Pulsar J1906 został odkryty w 2004 roku i znajduje się w odległości 25 tysięcy lat świetlnych od naszej planety. Jeszcze niedawno, co 144 ms emitował wiązkę fal radiowych.

 

Ustalono, że masa obu obracających się wokół siebie gwiazd wynosi mniej więcej tyle ile masa Słońca, ale odległość między nimi jest 100 razy mniejsza niż odległość Ziemi od naszej dziennej gwiazdy. Zaobserwowano, że pulsar ulega zjawisku precesji. Jego oś obrotu zaczyna kreślić okrąg. Wiąże się to ze zmianami osi obrotu pulsara. W ciągu roku obserwacji zmieniła się ona o 2,2 stopni.

 

Obecnie pulsar jest już poza zasięgiem naszych urządzeń pomiarowych i obserwacyjnych. To pierwszy wypadek, gdy pulsar zniknął na skutek precesji. Zanim wykona pełne koło może minąć jeszcze 160 lat.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Zeus52

Nie znikł, tylko wiązka

Nie znikł, tylko wiązka silnego promieniowania przestała omiatać Ziemię z powodu zmiany kąta wirowania, a sam pulsar jest za mały by bezpośrednio go obserwować. Tak to zrozumiałem.

Portret użytkownika una

Było i niema jak w ruskim

Było i niema jak w ruskim cyrku, pewnie baterie mu się rozładowały i dlatego przestał świecić można też Misję wysłać niech sprawdzą co się dzieje bo może ktoś go ukradł ot i cała tejemnica, ale nie mieliśmy tam kolonii więc co nas to obchodzi?

Portret użytkownika WJD

"Zanim obiekt zniknął udał

"Zanim obiekt zniknął udał się zbadać niektóre z cech charakterystycznych tych rzadkich i wciąż tajemniczych obiektów wszechświata".
Skoro sprawa ma się tak, że zanim zniknął, to jeszcze się udał tam, gdzie może badać sobie tajemnicze obiekty, no to spokojna głowa. Po zbadaniu tajemniczych obiektów  wróci.