Podwójna asteroida 2002 CE26 minie dzisiaj Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL

Kolejna asteroida przeleci w okolicy Ziemi. Tym razem mamy do czynienia z ciekawym obiektem, a właściwie dwoma obiektami, ponieważ oficjalnie jest to asteroida binarna.

 

Ciało niebieskie oznaczone jako 2002 CE26 zbliży się dzisiaj na odległość 0,123 AU, co odpowiada dystansowi wyrażonemu w postaci 18,4 miliona km. To znacznie dalej niż 40 tysięcy kilometrów, w jakiej to odległości przeleciał w niedzielę asteroida 2014 RC, ale w skali kosmicznej to jednak stosunkowo bliski przelot.

 

2002 CE26 został odkryty 10 lutego 2002 roku. Udało się tego dokonać dzięki programowi Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR). Obecnie astronomowie z NASA już od 5 września wykorzystują swój radar Goldstone umiejscowiony na pustyni Mojave, dzięki czemu ma się udać dokonanie dokładnego mapowania powierzchni obu powiązanych grawitacyjnie ciał niebieskich.

Do tej pory ustalono, że większa z kosmicznych skał ma 3,5 km średnicy, a mniejsza mniej więcej 300 metrów. Wstępne dane radarowe wskazują na to, że ta mniejsza asteroida może mieć dodatkowo swój własny księżyc, co spowodowałoby, że z binarnego, układ ten zostałby uznany za potrójny. Szczytowa jasność, jaką powinien osiągnąć obiekt 2002 CE26 jest szacowana na magnitudo +14.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Axwell

Dzisiaj 15.09 o godzinie ok 6

Dzisiaj 15.09 o godzinie ok 6 na wschodzie Majorki widziałem z trójką znajomych meteoryt i wydaje nam się ze musiał być dosyć spory bo nikt z nas czegoś tak dużego spadającego z nieba nie widział. Koleżanka zauważyła spadającą gwiazdę po ok 5 sekundach reszta się rownież spojrzała i dopiero było zaczynać widać jak sie rozgrzewa i zaczął się pojawiać niebiesko żółto- złoty warkocz i już dosyć nisko na horyzoncie tak jak by się zapalił i wybuchł i resztę zakrył nam budynek. Bardzo przypominało to filmiki meteorytu Czelabińskiego czy ktoś zauważył rownież jakieś większe ciała niebieskie spadające dzisiejszej nocy?