Podlodowy ocean Tytana może być bardziej słony niż Morze Martwe

Kategorie: 

Źródło: NASA

Ostatnie dane nadesłane przez pozaziemską sondę kosmiczną Cassini wskazują na to, że pod lodową pokrywą Tytana, największego księżyca układu Saturna, znajduje się bardzo słony subglacjalny ocean.

 

Tytan to księżyc o bardzo gęstej atmosferze. Jest ona nawet większa od ziemskiej i głównie z tego powodu jest to bardzo interesujące ciało niebieskie. Na jego powierzchni dochodzi do cyrkulacji atmosferycznej, ale miejsce wody zajmuje tam metan.

 

Mimo to pod lodową pokrywą może się znajdować wodny ocean. Dane zebrane dzięki analizom oddziaływania grawitacyjnego nie tylko potwierdzają, że taki podlodowy ocean istnieje, ale jeszcze dowodzą, że ma on bardzo dużą gęstość.

Na Ziemi znamy takie przypadki na przykład z Morza Martwego. Normalny ocean ma zasolenie około 4% a znajdujące się na granicy Izraela i Jordanii Morze Martwe ma aż 40% zasolenia. Podejrzewa się, że ocean na Tytanie może mieć jeszcze większą gęstość.

Najnowsze modele matematyczne wskazują na to, że grubość lodowej pokrywy Tytana jest różna w innych miejscach. To oznacza, że podlodowy ocean również podlega zróżnicowanym procesom zamarzania. Jeśli ocean zamarza to znaczy, że są mniejsze szanse na to, aby pod lodem istniało jakieś życie. Zamarzanie po prostu ograniczy wymianę materiału między wodą, a powierzchnią.

Nowe dane z sondy Cassini pozwolą również na lepsze zrozumienie atmosfery Tytana, która tylko w 5% zawiera metan. Nadal pozostaje tajemnicą to jak ten metan pozostaje w atmosferze mimo, że wiemy, iż promienie słoneczne szybko niszczą ten gaz.

Naukowcy sądzą, że musi tam zachodzić pełny cykl atmosferyczny z metanem, podczas którego dochodzi do opadów tej substancji. Biorąc pod uwagę fakt, ze powierzchnia Tytana jest w większości zamarznięta na kość muszą istnieć jakieś "gorące punkty”, które umożliwiają stałą kontrybucję metanu do atmosfery Tytana.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze