Po raz pierwszy zarejestrowano wyrzut plazmy z gwiazdy innej niż Słońce

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA/I. King, University of California, Berkeley/Wikisky.org

Po raz pierwszy w historii, astronomowie zdołali zarejestrować koronalny wyrzut masy z obcej gwiazdy. Pozyskane dowody wskazują, że zjawisko, które udało się dostrzec, wystąpiło około 450 lat świetlnych od Ziemi. Niezwykłego odkrycia dokonał zespół badawczy, któremu przewodził Costanza Argiroffi z Uniwersytetu w Palermo.

 

 

Koronalny wyrzut masy następuje, gdy gwiazda wyrzuca w przestrzeń kosmiczną obłok plazmy i naładowane cząstki ze swojej korony. Zwykle obserwujemy tego typu zjawiska na Słońcu. Jednak tym razem prawdopodobnie udało się zarejestrować koronalny wyrzut masy z obcej gwiazdy, zwanej HR 9024, która posiada około trzy razy większą masę od Słońca.

 

Zespół astronomów zajmował się analizą danych, które pozyskano dekadę temu z pomocą Teleskopu Kosmicznego Chandra. Badano zmiany długości fal promieniowania rentgenowskiego, emitowanego przez gwiazdę. Wtedy zauważono, że nastąpił wyrzut ogromnej ilości materii, która zanim pokonała silne pole magnetyczne i została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną, była stale przyciągana przez gwiazdę.

Źródło: SDO/GSFC/NASA

Naukowcy zwrócili uwagę, że energia kinetyczna, wytworzona przez wyrzucony materiał, była o wiele niższa niż przewidywały modele teoretyczne. Dotychczasowe badania sugerowały również, że plazma wyrzucana podczas koronalnego wyrzutu masy może nie być w stanie uciec z silnego pola magnetycznego tak dużej gwiazdy, jak HR 9024. To może wyjaśniać, dlaczego naukowcy nie zarejestrowali dotychczas koronalnych wyrzutów masy w innych gwiazdach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz