Po raz pierwszy odkryliśmy pulsar, który jest białym karłem
Image
Naukowcy potrzebowali ponad pięciu dekad aby potwierdzić istnienie pulsaru, który jest białym karłem. Omawiany obiekt astronomiczny został odkryty w układzie podwójnym AR Scorpii, który znajduje się 380 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Skorpiona.
Obecność białego karła w AR Scorpii została potwierdzona już w latach 70. poprzedniego wieku. Astronomowie dostrzegali regularne zmiany jasności i zaklasyfikowali to ciało niebieskie jako gwiazdę zmienną. W 2015 roku, gdy jeszcze bardziej zainteresowano się tym układem zauważono, że ten biały karzeł zachowuje się nietypowo i emituje promieniowanie, które dociera do powiązanego grawitacyjnie czerwonego karła, oświetlając go w regularnych odstępach.
Dzięki najnowszym badaniom, przeprowadzonym przez naukowców z University of Warwick i South African Astronomical Observatory, uzyskaliśmy kolejne cenne informacje. Okazało się, że biały karzeł to pulsar, który jest wielkości Ziemi ale posiada 200 tysięcy razy większą masę oraz 100 milionów razy silniejsze pole magnetyczne. To pierwsze takie odkrycie w historii astronomii.
Pulsar krąży wokół czerwonego karła i potrzebuje niemal 3,6 godziny aby wykonać jeden pełny obieg oraz dwie minuty aby wykonać obrót wokół własnej osi. Obiekt ten emituje silny strumień promieniowania i naładowanych elektrycznie cząstek, oświetlając co dwie minuty sąsiednią gwiazdę i cały układ AR Scorpii. Energia uwalniana jest w wąskim strumieniu. Badacze zwracają uwagę, że pulsar zachowuje się niczym akcelerator CERN. Emitowane cząstki rozpędzają elektrony w atmosferze czerwonego karła niemal do prędkości światła.
Jest to pierwsze tak fascynujące odkrycie. Poniższa animacja to wizja artystyczna, która przedstawia jak funkcjonuje układ AR Scorpii.
- Dodaj komentarz
- 1744 odsłon