Pluton zdaje się emitować promieniowanie rentgenowskie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy właśnie odkryli że planeta karłowata Pluton emituje promienie rentgenowskie. Jest to nie tylko bardzo dziwne, ale także podważa naszą wiedzę o Układzie Słonecznym. Nasza dotychczasowa obserwacja obcych planet, zakłada bowiem, że coś takiego poprostu nie ma prawa mieć miejsca.

Gdy ponad rok temu sonda New Horizons wysłała nam pierwsze zdjęcia Plutona wydawało się, że ma dużo więcej tajemnic niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Nikt jednak nie spodziwał się, że planeta karłowata emituje promieniowanie rentgenowskie. Znalezisko to zostało poczynione przypadkiem tuż po tym gdy okazało się, że Pluton, na przekór wszystkiemu co wiemy posiadał cienką atmosferę składającą się z węgla, azotu i tlenu.

Znalezisko to przyciągnęło uwagę Carey Lisse z Laboratorium Fizyki Stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa i Scotta Wolka z Center for Astrophysics w Instytucie Harvard-Smithsonian. Obydwoje badaczy zastanawiało się, czy istnienie "cienkiej" atmosfery może sprawić, że planeta karłowata będzie widoczna w widmie rentgenowskim. Teoretycznie, jeśli cząstki o wysokiej energii wiatru słonecznego zderzają się z zimnym gazem w atmosferze Plutona, na poziomie atomowym takie zderzenie powinno tworzyć emisje promieni rentgenowskich.

Aby zbadać to zagadnienie, naukowcy skoncentrowali teleskop Chandra X-ray w kierunku Plutona i stwierdzili ze zdziwieniem, że sama planeta karłowata emituje promieniowanie. Co ciekawsze robi to w ilości, która okazała się znacznie wyższa niż oczekiwano. Jeśli Pluton miałby własną magnetosferę, cząstki słoneczne powinny powodować zorze, które byłyby widoczne w widmie rentgenowskim, ale kiedy New Horizons przeszła w pobliżu planety ani jedno, ani drugie nie zostało wykryte przez sondę.

Naukowcy nie mają pewności, co tak naprawdę dzieje się na niedoszłej dziewiątej planecie naszego Układu Słonecznego. Mają oni oczywiście kilka teorii, które mogą wyjaśnić tajemnicę promieni rentgenowskich z Plutona ale nic co można by eksperymentalnie sprawdzić. Szacunki wskazują na to, że promieniowanie rentgenowskie emitowane przez Plutona pochodzi z jego egzosfery. Niemniej jednak, nikt nie ma jeszcze gotowych wyjaśnień.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Domyślam się powodów: Pluton

Domyślam się powodów: Pluton wszedł do Internetu, poczytał w Wikipedii o właściwościach plutonu, wziął na ambit kwestie promieniowania - i stanął na wysokości zadania...