Pluton może odzyskać rangę planety

Kategorie: 

Wizja artystyczna Plutona i Charona - źródło: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute
W momencie jego odkrycia, czyli w 1930 roku, Pluton był określany jako planeta, lecz głosowanie Międzynarodowej Unii Astronomicznej odmieniło ten stan rzeczy. W 2006 roku obiekt ten został zdegradowany do poziomu planety karłowatej a teraz, dzięki sondzie New Horizons, naukowcy uważają że należy przywrócić Plutonowi rangę planety.

 

Od 2006 roku, w naszym Układzie Słonecznym oficjalnie mamy już tylko 8 planet. Podczas głosowania Międzynarodowej Unii Astronomicznej, 237 osób zgodziło się na degradację, natomiast 157 sprzeciwiło się temu. Kilkanaście kolejnych osób wstrzymało się od głosu. Wtedy Pluton oficjalnie stał się planetą karłowatą, lecz nie wszyscy zgodzili się z tą decyzją.

 

Część naukowców uważa iż jest to niesprawiedliwe a niektórzy z nich wciąż mówią o Plutonie jak o pełnoprawnej planecie. W zeszłym roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna debatowała nad statusem tego ciała niebieskiego. David A. Aguilar z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian przekonywał wtedy, że ponad 400 osób decydowało o Plutonie, co jest przecież tylko ułamkiem opinii na świecie.

 

Tak naprawdę to niezadowolenie z powodu tej decyzji pojawiło się już w 2006 roku i trwa do dziś. Philip T. Metzger, planetolog pracujący nad misją New Horizons powiedział jeszcze przed zbliżeniem sondy do Plutona, że to ciało niebieskie odzyska swoją rangę i znów stanie się planetą. Dodał, że on i społeczność nauk planetarnych nigdy nie przestała określać go planetą.

 

Dzięki wspomnianej misji otrzymaliśmy nowe dane na temat Plutona. Sonda zbliżyła się do tego obiektu na niewielką odległość i wykonała bardzo dokładne zdjęcia. Okazało się, że Pluton jest nieco większy niż szacowano. To oraz rosnące niezadowolenie naukowców może spowodować, że Międzynarodowa Unia Astronomiczna ponownie przywróci Plutonowi status planety. Niektórzy nalegają aby dokonano tego w trybie natychmiastowym i podpisują się pod specjalną petycją.

 

 

Źródła:

http://www.gizmag.com/new-horizons-pluto-planet/38497/

http://www.dw.com/en/nasa-scientist-call-pluto-a-planet/a-18538215

Petycja:

https://www.change.org/p/international-astronomical-union-declare-pluto-a-planet-plutoflyby

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika JWD

Talmudyści mają obowiązek

Talmudyści mają obowiązek ściśle wierzyć w to, co im nakazuje najważniejszy przekaz w talmudzie, czyli tzw. przekaz ustny. W ten sposób objawia się ważna zasada, że jak Bóg chce kogoś ukarać, to mu odbiera rozum.
A u nas jest inaczej i każdy sobie swobodnie myśli jak chce, aby tylko nie zwalczał odwiecznych Praw Naturalnych, które są raptem tylko trzy i niezwykle łatwe do poszanowania. A poza nimi hulaj dusza!!
W związku z tym talmudyści muszą ciągle zmieniać swoje przekonania na zgodne z najostatniejszymi przekazami ustnymi płynacymi ze szczytów talmudycznej piramidy.
A my możemy sobie mieć swoje niezmienne przekonania, co jest w życiu znacznie wygodniejsze. To oczywiście doprowadza talmudystów do kolosalnej wściekłości. Ale co nas to obchodzi, niech się wreszcie opamiętają, albo dalej będą tkwić w swojej ciasnocie i głupocie.

Portret użytkownika Zdzisław Orłowski

To tylko kwestia naszego

To tylko kwestia naszego sposobu ewidencjonowania pojęć, dla natury rzeczy nie ma jakiegokolwiek znaczenia. Dyskutując o tym bardzie kierujemy się w strone własnej psychiki niż ocenianego obiektu, i tyle!