Pluton może mieć do 10 nieodkrytych satelitów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Planeta karłowata zwana Plutonem może posiadać znacznie więcej księżyców niż dotychczas przypuszczano. Nieoczekiwanie stało się to problemem, ponieważ zmierza tam sonda kosmiczna NASA o nazwie New Horizons. Istnieje realne ryzyko zderzenia sondy z księżycem Plutona, o którym nic nie wiemy.

 

Celem misji New Horizons jest między innymi zbadanie Plutona i jego księżyca Charona. Sonda kosmiczna powinna zbliżyć się do Plutona w lipcu 2015 roku. Według analiz statystycznych przeprowadzonych przez amerykańskich specjalistów wokół Plutona może się znajdować nawet do 10 nieznanych dotychczas satelitów.  Większość z tych obiektów może mieć od jednego do 3 kilometrów średnicy. To wystarczająco dużo, aby spowodować duże ryzyko kolizji, która w jednym momencie mogłaby wtedy przedwcześnie zakończyć misję.

Zdjęcie Plutona wykonane za pomocą teleskopu Hubbla - źródło: NASA

Bardzo długo sądzono, że Pluton ma jednego satelitę, Charona, ale w 2005 roku, na kilka miesięcy przed startem New Horizons odkryto dwa następne księżyce Plutona nazwane Nix i Hydra. W 2011 i 2012 roku odkryto następne dwa księżyce tej planety karłowatej nazwane odpowiednio P4 i P5. Te odkrycia wskazują, że może być więcej takich obiektów. Spodziewane jest, że znajdują się poza orbita Hydry.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz