Planeta Wenus mogła kiedyś nadawać się do zamieszkania, twierdzą uczeni

Kategorie: 

Źródło: NASA

Symulacje komputerowe, przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Planetarnych w Tucson w Arizonie wskazują, że Wenus, często określana mianem piekielnej planety, mogła kiedyś przypominać Ziemię. Co więcej, na jej powierzchni mogły znajdować się oceany a warunki mogły być odpowiednie dla powstania życia.

 

Badacze zastanawiają się dlaczego dzisiejsza Wenus drastycznie różni się od Ziemi, skoro obie planety posiadają podobne rozmiary, gęstość i mogły powstać w ten sam sposób. Aby dowiedzieć się jak planeta Wenus mogła kiedyś wyglądać, uczeni skorzystali z modelu komputerowego, który jest często stosowany do badań nad zmianami klimatycznymi na Ziemi.

 

Powstały w sumie cztery wersje Wenus. Każda z nich różniła się od siebie drobnymi szczegółami, np. ilością energii jaką otrzymywała od Słońca oraz długością dnia wenusjańskiego. Uczeni symulowali ewolucję każdej wersji planety a najbardziej optymistyczna prognoza zakłada, że Wenus w swojej przeszłości mogła posiadać umiarkowane temperatury, grubą pokrywę chmur a czasem mogło dochodzić nawet to przelotnych opadów śniegu.

 

Około 715 milionów lat temu, Wenus mogła jeszcze posiadać warunki odpowiednie dla rozwoju i przetrwania życia. Jednak planeta z jakiegoś powodu zaczęła przeobrażać się, oceany wyparowały a temperatury zaczęły rosnąć. Dzisiejsza Wenus nie nadaje się do zamieszkania. Przyszłe misje kosmiczne być może pozwolą ustalić dlaczego to ciało niebieskie przeszło przez taką metamorfozę.

 

Źródła:

https://arxiv.org/abs/1608.00706

https://www.newscientist.com/article/2100191-venus-could-have-been-habitable-while-life-evolved-on-earth/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Na Wenus mieszkali kiedyś

Na Wenus mieszkali kiedyś ludzie którzy odkryli jak wytwarzać energię, wytwarzali przy tym ogromne ilości dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla początkowo zmieniał temp. lokalną, ale z czasem aglomeracje ludzi rozrosły się do tego stopnia że na Wenus nie było już stref wolnych od emisji gazów cieplarnianych więc zmiana temperatury przerodziła się z lokalnej na globalną. Atmosfera na wskutek wzrostu temperatury zgęstniała, wiatry zaczęły być coraz bardziej silniejsze porównywalne do uderzenia samochodu, a w niektórych miejscach wywoływały lokalne trzęsienia wenusjańskiej ziemi. Więc ludzie stworzyli sztuczną inteligencję która miała za zadanie gasić ogniska emisji gazów cieplarnianych. Wyposażyli ją w głowice jądrowe i umieścili na orbicie, ale aglomeracji było tak dużo że jak zaczęła gasić to napędziła efekt cieplarniany z którego odwrotu już nie było. Atmosfera zgęstniała tak bardzo że wyhamowała obrót Wenus wokół własnej osi i czas tam się zatrzymał