Pierwsze zdjęcia przesłane przez mikrosatelity na bazie smartfonów

Kategorie: 

Zdjęcia Ziemi ze smartfonów znajdujących się na orbicie - Źródło: NASA

Kilka dni temu informowaliśmy o ciekawej inicjatywie towarzyszącej testowi rakiety kosmicznej Antares, który został przeprowadzony w ostatnim czasie. Wraz z rakieta na orbitę okołoziemską poleciały małe kostki zawierające przerobione smartfony z systemem Android, które stały się sztucznymi satelitami naszego globu.

 

Całe przedsięwzięcie prowadziła NASA, ale w fazie kosmicznej projektu za odbiór nadawanych danych odpowiadają amatorzy radiooperatorzy z całego świata. Mają co odbierać, ponieważ trzy malutkie satelity cały czas robią zdjęcia wbudowanymi w smartfonach aparatami fotograficznymi.

 

Celem jest, aby zebrać jak najwięcej danych z około dwutygodniowego okresu przebywania satelitów na bazie telefonów HTC Nexus One. Całe przedsięwzięcie ze względu na niewielki koszt, kilkunastu tysięcy dolarów i zaangażowanie chętnych amatorów można nazwać pionierskim. Po drugim dniu misji radioamatorzy przesłali do centrum zarządzania misją ponad 200 pakietów danych, z których budowany będzie potem pełen obraz wykonywanych zdjęć.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz