Pierwsze zdjęcia z Księżyca przesłane przez chiński łazik

Kategorie: 

PIerwsze zdjęcie przesłane z powierzchni Księżyca przez sondę Chang'e-3

Wczoraj po raz pierwszy od 37 latach doszło do lądowania ziemskiego statku kosmicznego na powierzchni naszego najbliższego ciała niebieskiego, Księżyca. Chiny stały się trzecim krajem po USA i ZSRR, który tego dokonał. Pojawiły się już też pierwsze zdjęcia z jego powierzchni.

 

Misja łazika księżycowego zwanego "Jaspisowym Królikiem" lub po chińsku Yutu, potrwa 3 miesiące. Dziwna nazwa tego robota została wybrana w głosowaniu internetowym, a samo określenie pochodzi z chińskiej mitologii. Według naukowców z państwa środka, podstawowym celem tej wyprawy jest przetestowanie nowych technologii, zwłaszcza radaru, dzięki któremu uczeni mają zamiar dokonać pomiaru skorupy księżycowej.

 

Sześciokołowy łunochod zjechał na powierzchnię Księżyca o 4:35 rano czasu pekińskiego. Na zdjęciach przesłanych przez lądownik widać głębokie ślady kół odciśniętych w pyle księżycowym. Łazik waży 140 kg a na jego pokładzie znajduje się między innymi teleskop do obserwacji astronomicznych oraz potężna kamera UV, która będzie monitorowała wpływ aktywności słonecznej na ziemską atmosferę.

Kliknij aby zobaczyć sekwencję wideo z Księżyca - wielkość 1 mb

Chiński pojazd księżycowy będzie w stanie pobierać próbki gleby, które mają zostać wysłane na Ziemię w 2017 roku. Energię czerpał będzie z paneli słonecznych znajdujących się na jego pokładzie. Jego misja traktowana jest też, jako rekonesans przed pojawieniem się na Księżycu ludzi. Według Chińskiej Agencji Kosmicznej stała obecność lunonautów planowana jest po 2020 roku.

 

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika michal

Na 100% zacznie się nowy

Na 100% zacznie się nowy wycig na Księżyc. Niestety mimo wszelakich deklaracji, że nie jest on niczyją własnoscią, to kto pierwszy posdowi tam bazę wojskową np. z wyrzutniami pocisków z głowicami nuklearnymi ten będzie w rzeczywistości rządzić na Ksieżycu. Myśle, że USA teraz zrobią dosłownie wszystko by w niedługim czasie zbudować tam bazę. A jeżeli nie to zrobią to ZSRR razem z Chinami