Pełnia Księżyca jego zaćmienie i bliski przelot komety a wszystko to jednej nocy

Kategorie: 

Źródło: Internet

Dzisiejsza noc będzie wyjątkowa pod względem kumulacji ciekawych zjawisk astronomicznych. W głównej roli wystąpi Księżyc i pewna ciekawa, zielona kometa znana jako 45P.

 

Najpierw będziemy mogli podziwiać pełnię Księżyca, która z racji aury pogodowej, bywa nazywana śnieżną lub Pełnią Śnieżnego Księżyca. Jednak to będzie tylko początek, bo przed północą rozpocznie się zaćmienie srebrnego globu. O ile natura się zlituje, i nie będzie chmur, czekają nas interesujące obserwacje tego cyklicznego zjawiska. Szczyt zakrycia tarczy księżycowej nastąpi mniej więcej przed godziną drugą.

 

Jeszcze później, bo o godzinie 4, perygeum osiągnie kometa 45P - nazywana kometą Honda-Mrkos-Pajdusakova. Kometa ta została odkryta 3 grudnia 1948 roku przez japońskiego obserwatora Minoru Hondę, oraz niezależnie przez czeskich astronomów Antonína Mrkosa i Ludmiłę Pajdusakovą. Dlatego w nazwie znajdują się aż trzy nazwiska odkrywców. 

Kometa 45P to tak zwana kometa krótkookresowa, czyli taka, która obiega Słońce w czasie poniżej 200 lat. Ze względu na to, że zbliża się ona znacznie do naszej planety, jest również klasyfikowana jako obiekt NEO (ang. Near Earth Object), a więc potencjalnie niebezpieczny dla naszej planety. Pojawia się ona u nas mniej więcej co 5 lat. Kolejna szansa ujrzenia tej komety nastąpi zatem dopiero w 2022 roku.

  

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz