Para kolidujących galaktyk na zdjęciach z teleskopu Chandra

Kategorie: 

Kolidujące galaktyki znane jako VV340 na zdjęciach z teleskopu Chandra

Obiekt kosmiczny znany jako VV340 (inaczej Arp 302) to para powiązanych grawitacyjnie galaktyk, które można znaleźć w gwiazdozbiorze Wolarza. Jest to modelowy przykład kolidujących galaktyk, taki sam los czeka Drogę Mleczną i Galaktykę Andromedy.

 

VV340 znajduje się 450 milionów lat świetlnych od Ziemi i jeszcze przez wiele milionów lat nie dojdzie tam do ostatecznej kolizji. Głównie z tego powodu uczeni analizują tę kolizję we wszystkich możliwych widmach promieniowania elektromagnetycznego.

 

Obiekt ten jest klasyfikowany jako bardzo jasny w promieniowaniu podczerwonym nazywa się to w nomenklaturze astronomicznej LIRG (Luminous Infrared Galaxy). Z danych pozyskanych dzięki prowadzącemu obserwacje w tym paśmie teleskopu Spitzer wynika, że większość z emisji podczerwieni pochodzi z galaktyki zwróconej do nas krawędzią

VV340 - teleskop Chandra X-Rays - źródło; NASA

Do pracy zaprzęgnięto też teleskop kosmiczny Chandra prowadzący obserwacje w promieniowani rentgenowskim. Odkrył on, że w tej krawędziowej galaktyce znajduje się spora supermasywna czarna dziura.

VV340 w świetle widzialnym - teleskop HST - źródło; NASA

Zaskakująco dobrze obiekt VV340 wygląda w paśmie widzialnym widma światła. Zdjęcia z teleskopu kosmicznego Hubble'a wskazują na to, że we wspomnianej galaktyce zachodzą liczne procesy gwiazdotwórcze.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz