Otrzymaliśmy najdokładniejsze jak dotąd zdjęcie asteroidy Ultima Thule

Kategorie: 

Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Kilka tygodni temu, sonda kosmiczna New Horizons dokonała historycznego zbliżenia do tajemniczej asteroidy Ultima Thule. Jak się okazało, obiekt przypomina kształtem wielkiego bałwana. Teraz otrzymaliśmy najdokładniejsze zdjęcie tej planetoidy.

 

Sonda wykonała powyższą fotografię 1 stycznia, gdy znajdowała się w odległości około 6 700 km od powierzchni asteroidy. Obraz Ultima Thule został uchwycony dzięki instrumentowi pokładowemu MVIC (Multicolor Visible Imaging Camera) i posiada rozdzielczość 135 metrów na piksel.

 

Sonda New Horizons dostarczyła na Ziemię nowe zdjęcie w dniach 18-19 stycznia. Widać na nim tajemnicze zagłębienia, które mogą być kraterami uderzeniowymi. Te mniejsze mają około 0,7 km średnicy, a duże zagłębienie widoczne na mniejszej części planetoidy może mieć nawet 7 km średnicy.

Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Na powierzchni dwóch elementów asteroidy Ultima Thule widać również jasne i ciemne plamy. Podobną jasną strukturę widać w miejscu łączącym te dwie części ciała niebieskiego. Naukowcy nie mają pojęcia, czym mogą być te plamy. Wkrótce jednak otrzymamy kolejne zdjęcia, które będą miały jeszcze lepszą rozdzielczość i być może dowiemy się z nich czegoś więcej.

 

Sonda New Horizons znajduje się ponad 6,6 miliarda km od Ziemi i „ucieka” od Słońca z prędkością 50 700 km/h. Ultima Thule to asteroida, która znajduje się w Pasie Kuipera za orbitą Neptuna. Sonda przesyła dane na Ziemię z bardzo niską prędkością 500 bitów na sekundę. Cały zestaw danych na temat Ultima Thule otrzymamy dopiero w drugiej połowie 2020 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz