Oto jak brzmią wybuchy supernowych. NASA opublikowała niezwykłe dźwięki kosmosu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Agencja kosmiczna NASA realizuje projekt przetwarzania ultradźwiękowego, w ramach którego zamienia się najbardziej niesamowite zjawiska we wszechświecie w muzykę. Oto jak brzmią niektóre z nich.





W kosmosie nie słychać krzyku, eksplozji ani zderzenia gwiazd. Po prostu nie ma tam powietrza, które mogłoby przenosić dźwięki. Ale dzięki nowemu programowi NASA można sobie wyobrazić, jak mogą brzmieć określone zjawiska. Aby stworzyć melodię, naukowcy przeanalizowali obrazy z kosmosu, ustalili, jak zmieniało się na nich promieniowanie elektromagnetyczne i dokonali analogii między częstotliwością drgań światła a zmianą wysokości dźwięku podczas gry na różnych instrumentach.

Powyżej jest na przykład sposób w jaki brzmi Mgławica Krab - która jest właśnie pozostałością po supernowej. To właśnie jej eksplozję, według niektórych danych, zaobserwowali chińscy astronomowie w 1054 roku. Niebieski i biały są reprezentowane przez instrumenty dęte blaszane, fiolet jest grany przez struny, a różowy przez dęte drewniane. Wysokość dźwięków każdej rodziny instrumentów wzrasta od dołu obrazu do góry, dzięki czemu jednocześnie słychać wiele dźwięków. Dźwięki są wzmacniane w pobliżu centrum mgławicy, gdzie szybko obracający się pulsar „wyrzuca” gaz i promieniowanie we wszystkich kierunkach. 

 

Na poniższym nagraniu można usłyszeć gromadę galaktyk Bullet. Zawiera ona kilkaset galaktyk i dwie gromady, które zderzają się ze sobą. Badając ją, naukowcy byli w stanie udowodnić istnienie ciemnej materii.

Ostatni utwór przedstawia eksplozję supernowej o nazwie Supernova 1987A. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych filmów, w których dźwięk pojawia się, gdy przemieszcza się od lewej do prawej na zdjęciu, ta supernowa została poddana specjalnej obróbce klatka po klatce. 

Gdy punkt uderza w krawędź gazowego halo gwiazdy, obraz stopniowo się zmienia, pokazując ewolucję eksplozji od 1999 do 2013 roku. Im jaśniejsza staje się aureola, tym wyższy dźwięk i głośniejsza melodia. Według NASA pierścień gazu osiąga maksymalną jasność, gdy przechodzi przez niego fala uderzeniowa supernowej, powodując najgłośniejsze dźwięki pod koniec nagrania.

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz