Ostatnia szansa na podziwianie komet PanSTARRS i Lemmon

Kategorie: 

Kometa Lemmon widziana 24 kwietnia - Foto: Gerald Rhemann

O ile będzie sprzyjająca pogoda, posiadacze teleskopów będą w stanie w najbliższych dniach wypatrzyć dwie wciąż stosunkowo jasne komety. Pierwsza z nich to dobrze już znana kometa PanSTARRS, która będzie jeszcze widoczna późną nocą.  A jej zielona towarzyszka, kometa Lemmon ukaże się na porannym niebie.

 

Co ciekawe kometa Lemmon przebywa obecnie prawie taką samą drogę, jaką niedawno przebywała kometa PanSTARRS. Będzie przechodzić przez konstelację Ryb, Andromedy i Kasjopei. Ta kometa swój zielony kolor zawdzięcza obecności w jej składzie cyjanowodoru. Została odkryta w marcu 2012, mniej więcej na rok przed przelotem.

Kometa PanSTARRS widziana z Australii - foto: T.Lovejoy

Obecnie magnituda jasności komety Lemmon to, 6 więc spektakularnych obserwacji raczej nie powinniśmy oczekiwać gdyż to jasność podobna do najsłabszych gwiazd. Najlepszy moment na jej obserwację przypadał w marcu 2013, ale dane to było tylko mieszkańcom półkuli południowej. Właściwie dopiero teraz po znacznej utracie komy stała się widoczna dla północnej hemisfery.

Oprócz wspomnianych komet warto zwrócić uwagę na pozostałość po wizycie innego ciała tego typu tj. komety Halleya. Pamiątką po jej przelocie jest coroczny rój meteorów, Akwarydów. Tak zwane spadające gwiazdy powinny nadlatywać z okolicy konstelacji Wodnika.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz