Opublikowano kolejne zdjęcia zbliżającej się komety ISON
Image
Wszyscy interesujący się astronomią wiedza zapewne, że wydarzeniem sezonu 2013 ma być jedna z największych komet, jakie ludzie zobaczą w trakcie swojego życia. Tak jasnej komety jak ISON z pewnością wielu z nas już nie zobaczy, dlatego trudno się dziwić, że większość astronomów czeka na to wydarzenie z niecierpliwością.
Kometa C/2012 cały czas zbliża się do Słońca. Wraz z przebytą drogą rośnie jej jasność. Skłania to astronomów do wycelowywania teleskopów, aby śledzić jej postęp. Kilka dni temu prezentowaliśmy zdjęcie komety ISON wykonane słynnym teleskopem Hubble'a.
[ibimage==14046==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Kometa ISON widziana przez kosmiczny Teleskop Hubble
Obecnie pojawiło się nowe zdjęcie, które wykonali Ernesto Guido i Nick Howes z Obserwatorium Remanzacco. Aby tego dokonać użyli teleskopu La Palma o dwumetrowej średnicy zwierciadła. W momencie, gdy wykonano powyższe zdjęcia kometa ISON znajdowała się w odległości 3,8 AU od Słońca, co dopowiada dystansowi 581 milionów kilometrów.
[ibimage==14096==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Kometa ISON (C/2012 S1) widziana 1 maja 2013 - Foto: Ernesto Guido & Nick Howes, Remanzacco Observatory.
Według ich ustaleń warkocz komety ma już 28 sekund kątowych i strukturę zupełnie zgodną z tą, która została ujawniona na niedawnym zdjęciu z Hubble'a. Wielkość komy rośnie zgodnie z oczekiwaniami i około listopada powinna być już na tyle wielka, żeby jaśnieć nawet za dnia.
Poza tym przelot w naszej okolicy tak ogromnej komety z wielkim warkoczem powoduje, że naszej planecie zagrażać może pył przez nią wytwarzany. Przelot Ziemi przez taki obszar w przestrzeni, do którego na pewno dojdzie może nieść za sobą deszcz meteorów. Nie wiadomo jeszcze czy będą to obiekty na tyle duże, aby spalać się w atmosferze w sposób spektakularny czy też raczej będzie to okresowy napór cząstek pyłu spadającego na naszą planetę w niezauważalny dla jej mieszkańców sposób.
Gdy kometa ISON znajdzie się najbliżej Słońca je dystans do gwiazdy wyniesie tylko 1,2 miliona kilometrów. Peryhelium tego obiektu wystąpi dokładnie 28 listopada 2013 roku.
- Dodaj komentarz
- 4522 odsłon
http://www.youtube.com/watch?
http://www.youtube.com/watch?v=TULT9QUevnQ