Opracowano najdokładniejszą mapę rozkładu ciemnej materii we Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Z pomocą instrumentu Hyper Suprime-Cam (HSC), zainstalowanego w japońskim teleskopie Subaru na Hawajach, międzynarodowy zespół astronomów stworzył najdokładniejszą mapę rozkładu ciemnej materii we Wszechświecie.

 

 

Wraz z rozszerzaniem się Wszechświata na przestrzeni ostatnich około 14 miliardów lat, galaktyki i ciemna materia w coraz większym stopniu przyciągały się grawitacyjnie, tworząc gęsty krajobraz z dużymi skupiskami materii, oddzielonymi pustkami praktycznie pozbawionymi materii.

 

Grawitacja wpływa również na to, jak obserwujemy obiekty astronomiczne. Gdy światło przemieszcza się z odległych galaktyk w kierunku Ziemi, jest przyciągane grawitacyjnie przez duże skupiska materii, w tym ciemnej materii, co zniekształca światło. Efektem tego są zdeformowane obrazy galaktyk. Wewnątrz tych zniekształceń znajdują się ogromne ilości informacji, które naukowcy mogą wydobyć, aby lepiej zrozumieć rozkład materii we Wszechświecie i poznać naturę ciemnej energii.

 

Najnowsza mapa, stworzona na podstawie danych zebranych przez teleskop Subaru na Hawajach, pozwoliła zmierzyć zniekształcenie grawitacyjne w obrazach około 10 milionów galaktyk. Instrument Hyper Suprime-Cam (HSC), w porównaniu do projektu Dark Energy Survey, posiada węższe, ale za to głębsze pole widzenia i pozwala zbadać ciemniejsze galaktyki oraz tworzyć dokładniejsze mapy rozkładu ciemnej materii.

Źródło: HSC Survey

Opracowana mapa została porównana z fluktuacjami, przewidywanymi przez obserwacje mikrofalowego promieniowania tła, których dokonał satelita Planck. Pomiary HSC nie dawały takich samych rezultatów, ale są spójnie statystycznie. Jednak sam fakt, że HSC i inne projekty nie zapewniały takich samych wyników rodzi pytanie, czy ciemna energia faktycznie zachowuje się tak jak wynika ze stałej kosmologicznej Einsteina.

 

Nowa mapa lepiej obrazuje ilość ciemnej energii, zapewnia nieco więcej informacji o jej właściwościach oraz w jaki sposób przyspiesza rozszerzanie Wszechświata. Połączenie danych z różnych projektów będzie mieć istotne znaczenie w odkrywaniu natury ciemnej materii i ciemnej energii.

 

Wyniki z instrumentu HSC pochodzą tylko z pierwszego roku badań. Projekt naukowy będzie gromadził dane w sumie przez 5 lat i dostarczy jeszcze więcej informacji o zachowaniu ciemnej energii. HSC pozwoli także zbadać ewolucję galaktyk, masywnych skupisk galaktyk, supernowych oraz Drogi Mlecznej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Wjkrzy

Zrobiłem sobie ćwiczenie,

Zrobiłem sobie ćwiczenie, zakłądając, że wszechświat jest siecią, spróbowałem przyporządkować jego elementy do poszczególnych warst modelu OSI struktury sieci komputerowej zwanej potocznie internetem. I padłem z wrażenia, ta struktura ciemnej materii wylądowała w trzeciej (sieciowej) warstwie. Gdy spojrzymy na obraz sieci oraz to co widzę w tym artykule, podobieństwo jest iście zaskakujące. To tylko proste ćwiczenie, ale ...

Portret użytkownika Zn

Czyli "widać" to czego nie ma

Czyli "widać" to czego nie ma?. Ciekawe kiedy przestaniecie wciskać nam że "król jest dobrze ubrany" skoro jest nagi!. Błędy zastosowanego modelu (galaktyki to nie układy słoneczne. "Deficyt masy" wynika z błędnej metodologii liczenia a nie z "obecności" ciemnej materii) skutkiją miliardami wydanymi na poszukiwanie niczego i doktoratami o niczym!.

Portret użytkownika lipka

Przedstawiony na zdjęciu

Przedstawiony na zdjęciu Wszechświat wygląda jak Układ Limfatyczny w naszych organizmach, naczynia limfatyczne i węzły chłonne też tak wyglądają. Może widzimy "tylko tyle" bo jesteśmy częścią tego Układu Wszechświata a to znaczy, że istnieją pawdopodobnie inne układy jak choćby struktura tworząca układ krwionośny, szkieletowy, oddechowy, pokarmowy, mięśniowy. Mało wiemy.