ONZ ogłosiła swoją pierwszą misję kosmiczną

Kategorie: 

Źródło: Sierra Nevada Corporation

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce przeprowadzić pierwszą misję kosmiczną. Projekt skupia się przede wszystkim na krajach rozwijających się i ma zapewnić im większe możliwości realizacji własnych badań na orbicie okołoziemskiej.

 

Biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) powiadomiło na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Meksyku, że misja rozpocznie się w 2021 roku i zakłada wykorzystanie niewielkiego statku kosmicznego Dream Chaser, który znajduje się obecnie w fazie rozwoju. Pracuje nad nim amerykańskie prywatne przedsiębiorstwo Sierra Nevada Corporation (SNC).

Źródło: Jason Hayes/CC BY-SA 3.0

Jest to pojazd kosmiczny wielokrotnego użytku, który będzie wynoszony przy pomocy rakiety nośnej i będzie mógł lądować na lotnisku niczym samolot. Na jego pokładzie będzie można umieścić ładunek o masie ponad 5 ton, lub przewozić do 7 pasażerów. Dream Chaser jest przeznaczony do lotów na niską orbitę okołoziemską.

 

W ramach tej misji kosmicznej, ONZ pozwoli państwom członkowskim na tani dostęp do przestrzeni okołoziemskiej, gdzie będzie można przeprowadzać badania w warunkach mikrograwitacji. Organizacja zapewni również wsparcie techniczne, szkolenie oraz pomoc specjalistyczną krajom, które ze względu na brak własnej infrastruktury lub odpowiedniego zaplecza finansowego nie są w stanie prowadzić programów kosmicznych na własną rękę.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz