Określono na nowo odległość z Ziemi do Plejad

Image

Plejady w paśmie widzialnym - Źródło: NOAO / AURA / NSF

Gromada otwarta gwiazd zwana Plejadami lub M45, to wdzięczny cel obserwacji astronomicznych. Można ją zauważyć nawet gołym okiem, ale dużo lepiej posłużyć się jakąś optyką, nawet lornetką. Naukowcy ustalili niedawno precyzyjną odległość do tego układu.

 

Rozmieszczenie gwiazd tej gromady otwartej zadziwiająco przypomina układ znany jako słynna Wielka Niedźwiedzica, tylko w miniaturze. Plejady to stosunkowo młody twór, liczący 100 milionów lat i dlatego jest to bardzo wdzięczne pole badań dla astrofizyków. Wszystkie gwiazdy znajdujące się tam powstały z jednego obłoku gazu, ale mają różne masy.

[ibimage==15105==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Plejady - autor: Jack Newton

Najnowsze pomiary odległości jaka dzieli nas od Plejad wskazują na to, że ta wyznaczona w 1989 roku, a dokonana przez należącego do ESA satelitę Hipparcos, okazała się błędna. Wtedy ustalono, że gromada znajduje się 390 lat świetlnych od nas.

[ibimage==15108==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Wygląda na to, że pomiary wykonane za pomocą spiętych w sieć naziemnych radioteleskopów (Very Long Baseline Array-VLBA) potwierdzają, że satelita ESA wprowadził naukowców w błąd. Oszacowano, że rzeczywista odległość Plejad od Ziemi to 443 lata świetlne. To bardzo ważne, aby znać precyzyjnie tę odległość, ponieważ Plejady są doskonałym punktem odniesienia pozwalającym nam na szacowanie odległości znacznie dalszych obiektów.

[ibimage==15106==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Na naszym niebie gromada M45 jest najlepiej widoczna od października do marca. Można ją znaleźć w gwiazdozbiorze Byka.

 

0
Brak ocen

Dodane przez Lucifer w odpowiedzi na

Ciekawe spostrzeżnie. Nieskończone Źródło to byt poza czasem i przestrzenią. Pomiędzy nieskończonością a liczbą "0" w zasadzie nie ma różnicy...

 W tym sensie to jest prawdą co mówsz. Fizycznie jednak jest to zjawisko mierzalne..

0
0

Dodane przez Angelus Maximus Rex w odpowiedzi na

zakładając , że rozszerza się ze stałą, jednakową wielkością w każdym miejscu wszechświata, to nie bedziemy w stanie zaobserwować takiej zmiany, bowiem sami też się odpowiednio roszrzerzamy. innymi słowy   jesteśmy w tym samym ośrodku co reszta  wszechświata, żeby zaobserwować rozszerzanie się, bądź kurczenie wszechświata musielibyśmy byc obserwatorami  "z  zewnątrz" wszechświata.

no chyba że  wszechświat rozszerza się ale w sposób niejednorodny, tj w naszej "okolicy" inaczej a w okolicy np plejad  szybciej..ale wtedy też możemy zaobserwować tylko deltę zmian:)

0
0