Odnaleziono trzy z najstarszych galaktyk we wszechświecie.

Kategorie: 

Źródło: NASA/HST

Jak dowodzą badania za pomocą teleskopów ALMA oraz HST odnaleziona w 2009 roku bańka zjonizowanego gazu, kóra nosi nazwę "Himiko" mieści w sobie trzy wielkie galaktyki, które wielkością mogą dorównać "drodze mlecznej".

 

Do obserwacji "Himiko" zaangażowano dwa teleskopy: HST oraz ALMA. Odkryły one trzy wielkie galaktyki, które pojawiły się gdy wszechświat miał zaledwie 800 milionów lat, jest to niezwykle rzadki układ tak ułożonych galaktyk. Odkrycie to z całą pewnością daje nam wiele informacji na temat formowania się samych galaktyk oraz samego powstawania wszechświata.

 

Powinno to rzucić trochę światła na procesy formowania się pierwszych gwiazd zaraz po Wielkim Wybuchu, który według naukowców zapoczątkował istnienie wszechświata. Warto dodać, że połączona moc obserwacyjna teleskopów ALMA i HST powoduje, że są w stanie odkrywać galaktyki, które znajdują się w odległości 15 milionów lat świetlnych od Ziemi.

 

Jak twierdzi jeden z profesorów Instytutu Technologii w Californi odkryte galaktyki są prawdopodobnie gotowe do połączenia się ze sobą, co spowoduje utworzenie się czegoś na wzór naszej Drogi Mlecznej. Według astronomów w skład gazu, który znajduje się w "Himiko" może wchodzić mieszanina wodoru, helu oraz pierwiastków lekkich, które mogły powstać w wyniku Wielkiego Wybuchu. Jeśli ta informacja okaże się prawdziwa to zapewne będzie punktem zwrotnym w zrozumieniu powstawania nowych galaktyk.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Koźlak

Mam nadzieję, że nowsze

Mam nadzieję, że nowsze obserwacje odkryją galaktyki tak "stare" jak wszechświat. Jeśli zaobserwowana grupa Himiko jest tak stara/odległa inaczej bardzo młoda to te galaktyki powinny się rozbiegać a nie łączyć
 

Portret użytkownika JD

"gdy wszechświat miał

"gdy wszechświat miał zaledwie 800 milionów lat"...
 
To są tylko hipotezy.
Takie nasze spekulacje, czy właściwue raczej powtarzane przez nas spekulacje szrlatanów, którzy zwą siebie naukowca,i i każą sobie słono płacić za ich spekulacje.
Tymczasem mogło być i prawdopodobnie było całkiem inaczej.