Odnaleziono pozasłoneczną planetę skalistą w pobliżu Ziemi

Kategorie: 

Źródło: ESO

Dzięki wykorzystaniu teleskopu ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe) oraz innych instrumentów, astronomowie zdobyli dowody istnienia planety skalistej znajdującej się na orbicie wokół położonej najbliżej Ziemi gwiazdy - Proxima Centauri.

Od dawna już szukano ciała niebieskiego w tej lokalizacji, określa się go obecnie jako Proxima b. Teraz potwierdzono, że obiekt ten istnieje i obraca się co 11,2 dni wokół zimnego czerwonego karła znajdującego się 4 lata świetlne od Ziemi.

 

Interesujące w tym odkryciu jest też to, że według astrofizyków, temperatura panująca na powierzchni Proixma b nadaje się do występowania wody w stanie ciekłym. Oznacza to, że mogą się tam znajdować podobne do ziemskich oceany. Planeta ta należy do kategorii skalistych i jest nieco większa od Ziemi.

 

Jest to oficjalnie najbliższa nam planeta pozasłoneczna. Może to też być najbliższe Ziemi ciało niebieskie na których może istnieć życie. Odkrycie zawdzięczamy głównie spektrografowi HARPS zainstalowanemu na 3,6-metrowym teleskopie ESO znajdującym się w Chile. Szczegóły na temat tego niezwykłego odkrycia opublikowano 25 sierpnia w czasopiśmie Nature.


 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze