Odnaleziono oznaki istnienia wody na pięciu planetach pozasłonecznych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Agencja kosmiczna NASA poinformowała o zdobyciu dowodów na występowanie wody w atmosferach pięciu odległych planet, które znajdują się poza naszym Układem Słonecznym. Są to tak zwane, egzoplanety, które wielkością przypominają Jowisza.

 

Badania nie potwierdziły, że na planetach istnieje życie, jakie znamy, mimo że znajduje się tam woda, która jak wiemy jest głównym jego budulcem. Jak twierdzą naukowcy, odnalezienie wody jest dużym krokiem naprzód w poszukiwaniu planet, które mogą posiadać jakieś formy życia.

 

Według specjalistów fakt, że istnieje tam woda nie jest niczym zaskakującym, gdyż znajdowano ją już w wielu miejscach poza Ziemią. W oświadczeniu NASA możemy wyczytać, że badania mogą otworzyć nowe możliwości sprawdzenia ile wody w atmosferze znajduje się na gorętszych planetach, a ile na chłodniejszych.

Zespoły badawcze wykorzystujące znajdujący się na pokładzie kosmicznego teleskopu Hubble’a instrument Wide Field Camera 3, analizowali widmo światła, które przechodziło przez atmosfery planet. Oznaczono je, jako WASP-17b, HD209458b, WASP-12b, WASP-19b i XO-1b. Spośród nich silne oznaki wody wykryto w atmosferach: WASP-17b i HD 209458b.

"Właściwe odnalezienie atmosfery w egzoplanetach jest niezwykle trudne, aczkolwiek jesteśmy pewni, że jest to woda". - twierdzi Drake Deming z Uniwersytetu w Maryland

Analizując te wyniki można stwierdzić, że woda jest składnikiem występującym w atmosferach wszystkich obserwowanych w tym badaniu egzoplanet. Warto jednak zaznaczyć, że ilości wody, które wykryto były zdecydowanie mniejsze niż oczekiwano. Bardzo możliwe, że było tak dlatego, że te pięć planet jest otoczone mgiełką pyłu zniekształcającego nieco metodę widmowego określania składu atmosfery.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika AMRŚP

Kłamcy. Nie ma wody we

Kłamcy. Nie ma wody we Wszechświecie. Kłamstwo i to bezczelne kłamstwo. Nie ma nigdzie żadnych wyników badań spektralnych uzasadniających istnienie wody. Bo tlen jest tylko na Ziemi
Nigdzie i nigdy nie opublikowano wyników badań na ten temat. Albo są to tylko domniemania, albo koczownicze kłamstwo.