Odnaleziono masywną planetę orbitującą wokół trzech słońc

Kategorie: 

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Cen.png

W sadze „Gwiezdne Wojny” główny bohater Luke Skywalker pochodził z planety Tatooine, która była dziwnym światem z dwoma słońcami na niebie. Teraz, astronomowie znaleźli planetę w jeszcze bardziej egzotycznym systemie, na której obserwator będzie mógł doświadczać wiecznego dnia, albo cieszyć się potrójnym wschodem i zachodem słońca, w zależności od pory roku, która trwa dłużej niż ludzkie życie.

 

Każdego dnia, przez większą część roku planety, gwiazdy pojawiają się blisko siebie, nadając nocnej i dziennej stronie nieba wyjątkową aurę, dzięki potrójnemu zachodowi i wschodowi słońca. Ponieważ orbity planety i gwiazd oddalają się od siebie każdego dnia, kiedyś osiągną punkt, w którym zachód jednej z nich zbiegnie się ze wschodem drugiej.

"HD 131399Ab jest jedną z niewielu egzoplanet, które zostały bezpośrednio zobrazowane i pierwszą w tak ciekawej, dynamicznej konfiguracji" – powiedział Daniel Apal z University of Arizona w USA i współtwórca najnowszego badania. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Science 7 lipca 2016 r.

Znajdująca się około 320 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Centaura HD 131399Ab, ma około 16 milionów lat, co czyni ją jedną z najmłodszych egzoplanet odkrytych do tej pory i jedną z nielicznych bezpośrednio sfotografowanych. Do około połowy orbity planety, która trwa 550 ziemskich lat, trzy gwiazdy są widoczne na niebie, dwie bledsze zawsze są bliżej siebie i zmieniają się w widocznym oddaleniu od najjaśniejszej gwiazdy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz