Odnaleziono intrygującą podwójną czarną dziurę

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie korzystający z teleskopu WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) obserwującego przestrzeń kosmiczną w paśmie podczerwieni odnaleźli niezwykły obiekt. Wszystko wskazuje na to, że ta osobliwość to podwójna czarna dziura.

 

W centrum odległej galaktyki, znajdującej się 3,8 mld lat świetlnych od Ziemi, dokonano niezwykle rzadkiego odkrycia. Zespół astronomów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, USA i Tajwanu odnalazł obiekt oznaczony sygnaturą WISE J233237.05-505643,5.  

 

Uwagę naukowców zwrócił niezwykły zygzakowaty dżet wystrzeliwany wzdłuż osi obrotu supermasywnej czarnej dziury. Na podstawie tego odkrycia naukowcy ustalili, że mają do czynienia z układem podwójnym, a nie z pojedynczą czarną dziurą.

 

Zygzakowaty dżet, zdaniem naukowców, jest dowodem na wzajemne oddziaływanie dwóch czarnych dziur znajdujących się obok siebie. Badacze zauważyli, że nie jest to jedyne, ale najprostsze i najbardziej naturalne wytłumaczeniem obserwowanej anomalii.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Adam

Nazywa się to czarną dziurą

Nazywa się to czarną dziurą ze względu na fakt, że wszystko w nią wpada. Kmuś kto nie siedzi w temacie łatwiej zrozumieć, że coś wpada do dziury niż do gwiazdy :)

Portret użytkownika Łukasz_inny

Dla zagajenia tematu Czy nie

Dla zagajenia tematu
Czy nie wydaje się wam że "czarna dziura" to nazwa powodująca nieporozumienia :)
przecież to powinno nazywać się czarna gwiazda, ...