Odległa gwiazda zamieniła się w czarną dziurę bez eksplozji supernowej

Kategorie: 

Źródło: Alain Riazuelo

Astronomowie odkryli, że w odległej galaktyce niespodziewanie zniknął czerwony nadolbrzym. Podczas poszukiwań nie udało się znaleźć żadnego śladu po gwieździe. Naukowcy twierdzą, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z nieudaną supernową - gwiazdą, która bez eksplozji supernowej po prostu stała się czarną dziurą.

 

Czerwony nadolbrzym N6946-BH1 w galaktyce spiralnej NGC 6946, znanej również jako Galaktyka Fajerwerk, jest 25 razy masywniejszym ciałem niebieskim od naszego Słońca. Galaktyka ta znajduje się około 22 miliony lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia.

 

Jeszcze w 2007 roku gwiazda wyglądała zupełnie normalnie, lecz dwa lata później przez okres kilku miesięcy stała się niezwykle jasna - emitowała ponad milion razy więcej światła od Słońca. Jednak w 2015 roku czerwony nadolbrzym po prostu zgasnął.

Źródło: NASA’s Goddard Space Flight Center/Katrina Jackson

Astronomowie rozpoczęli poszukiwania N6946-BH1 z pomocą Wielkiego Teleskopu Lornetkowego (LBT) oraz teleskopów kosmicznych Hubble'a i Spitzera. W miejscu gdzie powinien znajdować się czerwony nadolbrzym wykryto jedynie niewielkie ilości promieniowania podczerwonego. Badacze ostatecznie stwierdzili, że gwiazda najwyraźniej zamieniła się w czarną dziurę.

Źródło: NASA, ESA, and P. Jeffries (STScI)

"Zwykle uważa się, że gwiazda może zamienić się w czarną dziurę tylko gdy powstanie supernowa. Jeśli gwiazda nie eksploduje w formie supernowej a mimo to wciąż może stać się czarną dziurą, to może to wyjaśniać dlaczego nie obserwujemy supernowych z najbardziej masywnych gwiazd" - powiedział Christopher Kochanek z Ohio State University.

N6946-BH1 to prawdopodobnie jedyna nieudana supernowa, którą odnaleziono w ciągu 7 lat badań. Jednocześnie w tym czasie zaobserwowano 6 normalnych supernowych. Scott Adams szacuje, że nawet 30% masywnych gwiazd może zakończyć swoje życie bez supernowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Boszszszsz... Nie zamieniła

Boszszszsz... Nie zamieniła sie durnie w czarną dziurę, tylko będą w jej tle, została przez nią "wchłonięta".... A tak naprawdę przez horyzont zdarzeń przeszła nie wychodząc, gdyż po drugiej stronie horyzontu zdarzeń jest "NIC", które nie jest niczym....

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

 Na moich oczach 3 lata temu

 Na moich oczach 3 lata temu zniknęła Omikron Aquilae odległa o ~62 lata świetlne jaskrawa gwiazdka i jakoś nikt do tej pory nie podniósł larum co ją "połknęło" lub ew. zasłoniło. Gw.Orła słynie z dużych ilości pyłu więc to jego można by podejrzewać, ale pewności nie ma...