Odkrywca pierwszej komety międzygwiezdnej odnalazł kolejną kometę

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Rosyjski astronom-amator Giennadij Borysow odkrył na początku listopada 2019 r. kolejną kometę. Stało się to zaledwie kilka miesięcy po wykryciu przez mężczyznę pierwszej w historii komety międzygwiezdnej. Nowo odnalezione ciało niebieskie to jego dziewiąte odkrycie.

Nowa kometa została zgłoszona 2 listopada i niemal natychmiast umieszczono ją w katalogu prawdopodobnych komet, wymagających potwierdzenia. Istnienie ciała niebieskiego zostało ostatecznie potwierdzone kolejną obserwacją dokonaną 3 listopada przez innego astronoma.

 

Kometa o nazwie C/2019 V1 (Borysow) podróżuje z prędkością około 108 tys. km/h i można ją wypatrzeć na skrawku nieba między gwiazdozbiorami Rysia i Raka.

„Odkryłem nową kometę na początku listopada. Właśnie otrzymałem list z Międzynarodowej Unii Astronomicznej. To nie jest kometa międzygwiezdna. To zwykła kometa, która należy do Układu Słonecznego. Otrzymała nazwę C/2019 V1 (Borysow). To potwierdzone odkrycie.” – powiedział Borysow agencji prasowej TASS.

Giennadij Borysow stał się pierwszą osobą na Ziemi, która odkryła międzygwiezdną kometę. Naukowcom udało się przeprowadzić szereg testów obiektu i pod koniec października ogłoszono, że na jego powierzchni mogą znajdować się cząsteczki wody z innej galaktyki.

Najważniejsze odkrycie oznaczałoby, że bogate w wodę komety nie są unikalne dla Układu Słonecznego i że możliwe jest, że wszechświat posiada inne podobne do Ziemi światy zdolne do podtrzymywania życia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz