Odkryto ultra gęstą galaktykę karłowatą

Kategorie: 

Źródło: NASA

NASA poinformowała właśnie, że zidentyfikowano najbardziej gęstą galaktykę karłowatą w pobliskim nam wszechświecie. Znajduje się ona w pobliżu galaktyki eliptycznej NGC 4649, określanej jako M60. Głównie dlatego nowy obiekt zyskał oznaczenie M60-UCD1.

 

Galaktyka M60-UCD1 znajduje się 54 miliony lat świetlnych od Ziemi. Nowe zdjęcie to kompozycja danych zebranych przez kosmiczny teleskop Chandra (kolor różowy) oraz teleskop Hubble'a (RGB, czyli czerwone, zielone i niebieskie). Dane z obserwatorium Chandra wskazują na obecność gorącego gazu i gwiazd podwójnych oraz neutronowych. Dzięki teleskopowi Hubble'a możemy zobaczyć gwiazdy w M60 i jej sąsiedztwo włącznie z M60-UCD1.

Galaktyka karłowata M60-UCD1 jest napakowana niesamowitą ilością gwiazd. Jest to najjaśniejszy znany nam obiekt tego typu a jej masa szacowana jest na 200 milionów razy więcej niż nasze Słońce. Prawie połowa z tej masy występuje jedynie w obszarze 80 lat świetlnych. Gęstość gwiazd z tej galaktyki jest niemal 15 tysięcy razy większa niż w naszej okolicy Drogi Mlecznej. Innymi słowy gwiazdy są 25 razy bliżej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz