Kategorie:
Supernowa jest eksplozją, która kończy życie gwiazdy. Jednak astronomowie odkryli trzy gwiazdy, które w jakiś sposób przetrwały te katastrofalne wybuchy. Badacze nie mają pojęcia, dlaczego tak się dzieje. Pojawiają się propozycje, aby uznać je jako nową klasę gwiazd.
Pierwszą gwiazdę-zombie, zwaną LP 40-365, odkryto w 2017 roku. Kolejne trzy podobne gwiazdy, które zidentyfikowano podczas najnowszych badań, mogą mieć wiele wspólnego z obiektem LP 40-365, w tym stosunkowo duży rozmiar i niewielką masę.
Z dokonanych obserwacji wynika, że odkryte gwiazdy J1603−6613, J1825−3757 oraz J0905+2510, podobnie jak LP 40-365, są częściowo spalonymi białymi karłami, które przeżyły stosunkowo słabe eksplozje supernowych typu Iax. Nowo odkryte gwiazdy-zombie posiadają atmosfery, składające się głównie z neonu, tlenu i magnezu, co wzmacnia przypuszczenia, że przetrwały wybuchy.
„Uciekające gwiazdy”, lub gwiazdy-zombie, które są postrzegane jako nowa klasa obiektów tego typu, pozostają dla nas tajemnicą. Nie znamy ich wieku i wciąż tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób przetrwały eksplozje supernowych i dlaczego były to słabe wybuchy. Tylko poszukiwania podobnych gwiazd i ich dogłębna analiza pozwolą zrozumieć to specyficzne zjawisko.