Odkryto rzadki układ planetarny ze złożonym łańcuchem rezonansów

Kategorie: 

Źródło: ESO/L. Calçada/spaceengine.org

Około 200 lat świetlnych od Ziemi odkryto niezwykły układ planetarny. System TOI-178 składa się z sześciu egzoplanet, a pięć z nich jest ściśle powiązanych ze sobą grawitacyjnie i krąży wokół swojej gwiazdy w łańcuchu rezonansów.

 

Rezonans orbitalny nie należy do rzadkości. Przykłady takiego zjawiska możemy znaleźć nawet w Układzie Słonecznym – na każde dwa okrążenia Plutona wokół Słońca, Neptun okrąża naszą gwiazdę trzykrotnie. Ten konkretny przypadek nazywamy rezonansem 2:3.

 

Z najnowszych obserwacji wynika, że system TOI-178 posiada jeden z najbardziej złożonych łańcuchów rezonansowych, jakie kiedykolwiek widziano. Wewnętrzna egzoplaneta w łańcuchu wykonuje 18 orbit wokół gwiazdy na każde 3 orbity najbardziej zewnętrznej egzoplanety. Innymi słowy, mamy tu do czynienia z łańcuchem rezonansów 3:4:6:9:18.

Źródło: ESA

Zgrupowanie gzoplanet w systemie TOI-178 wyraźnie różni się od Układu Słonecznego. W naszym systemie, licząc od Słońca, mamy najpierw planety skaliste, następnie są gazowe olbrzymy, a najdalej położone obiekty to lodowe olbrzymy. Tymczasem w systemie TOI-178, egzoplaneta o gęstości Ziemi znajduje się tuż obok puszystej egzoplanety o połowie gęstości Neptuna, a za nią jest egzoplaneta o gęstości Neptuna.

 

Astronomowie twierdzą, że po raz pierwszy zaobserwowano taką konfigurację w układzie planetarnym i nie spodziewali się, że istnienie takiego układu jest możliwe. System jest bardzo delikatny i jakikolwiek wpływ z zewnątrz może zakłócić łańcuch rezonansów i wywołać chaos.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz