Odkryto pulsar, którego istnienie jest teoretycznie niemożliwe

Kategorie: 

Źródło: Bill Saxton; NRAO/AUI/NSF

Amerykańscy naukowcy odkryli w gwiazdozbiorze Strzelca coś, co wygląda na pulsar, o niezwykłej charakterystyce. Obiekt ten przekształca się z pulsara radiowego w rentgenowski i dzieje się tak na zmianę.

 

Ten dziwny kosmiczny twór jest oznaczony sygnaturą J18245-2452 i znajduje się około 18 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Relatywnie blisko od niego znajduje się gromada gwiazd znana pod numerem katalogowym Messiera - M28. Obiekt ten to właściwie gwiazda neutronowa o niezwykłej właściwości umożliwiającej jej transformację od postaci pulsara radiowego do emitującego promieniowanie rentgenowskie.

 

Dziwaczne zachowanie tej gwiazdy wydaje się być związane z faktem, że jest ona dodatkowo zasilana przez znajdujące się w okolicy gwiazdy jej towarzyszące. Uczeni spekulują, że to one oddając część paliwa generują zachowanie typowe dla pulsara.

 

Gwiazdy neutronowe to bardzo gęste pozostałości masywnych gwiazd, które na końcowym etapie swojego istnienia skończyły żywot, jako supernowe. J18245-2452 został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2005 roku, kiedy przypisano mu właściwości milisekundowego pulsara radiowego. Inne obserwatorium wykryło za to emisję rentgenowską. Obu zespołom udało się po jakimś czasie dojść do wniosku, że to, co obserwowali to jedne i ten sam obiekt, a nie dwa różne.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Nostradamus

To moderator ZnZ.. Jego wcale

To moderator ZnZ.. Jego wcale nie powinno być... Zgadzam się z naukowcami... Też zachowuje sie dziwacznie i zmienia swoje promieniowanie...zasilane twowarzyszącymi mu gwiazdami...

Neo Nostradamus