Odkryto prawdopodobnie pierwszy egzoksiężyc w historii ludzkości

Kategorie: 

Źródło: University of Notre Dame

Astronomowie z Uniwersytetu w Notre Dame, Indiana, jako pierwsi w historii ludzkości odkryli coś, co wygląda na egzoksiężyc. Innymi słowy jest to hipotetyczny naturalny satelita okrążający planetę znajdującą się poza Układem Słonecznym. W tym przypadku chodzi o ciało niebieskie oznaczone, jako MOA-2011-BLG-262. 

 

Jak wiemy planety mogą posiadać naturalne księżyce, teraz potwierdzono ich występowanie również w innym systemie planetarnym niż nasz. Wiele lat poszukiwań niestety nie przynosiło efektów, aż do czasu tego odkrycia. Prawdopodobny egzoksiężyc został znaleziony dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego.

 

Sposób ten wykorzystuje zniekształcenie wiązki światła odległej gwiazdy lub kwazaru znajdującego się blisko obiektu astronomicznego między tą gwiazdą i obserwatorem. Zjawisko jest spowodowane wpływem pola grawitacyjnego obiektu na wiązkę światła.

 

Z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców pod przewodnictwem Davida Benneta z Uniwersystetu w Notre Dame, wynika, że MOA-2011-BLG-262 to obiekt planetarny czterokrotnie większy od Jowisza, a sam kandydat na egzoksiężyc ma wielkość odpowiadającą mniej więcej połowie masy Ziemi.

 

Naszą planetę dzieli od tego systemu 1800 lat świetlnych. Istnieją pewne wątpliwości czy MOA-2011-BLG-262 to tylko zespół planeta-księżyc, czy też może gwiazda-planeta-księżyc - co jest również prawdopodobne. Naukowcy nie wykluczają, że ta duża planeta znajduje się na orbicie brązowego karła, nieudanej gwiazdy. Jej zauważenie mogło być trudne, ale teoretycznie może tam istnieć. Badania wykonane w najbliższym czasie mają rzucić na to trochę światła.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen