Odkryto "piekielną planetę", która przypomina Ziemię

Kategorie: 

Źródło: Bibiana Prinoth / University of Bern

Astronomowie zbadali atmosferę jednej z najbardziej ekstremalnych egzoplanet, jakie kiedykolwiek odkryto. Choć nie nadaje się do zamieszkania przez ludzi, jest to pierwsza planeta pozasłoneczna, której atmosfera posiada różnorodne warstwy - zupełnie jak na Ziemi.

 

W przeszłości astronomowie zwykle zakładali, że atmosfery egzoplanet są jednolitą warstwą. Jednak najnowsze wyniki badań pokazują, że nawet atmosfery "piekielnych" planet gazowych mają złożone struktury.

 

WASP-189b należy do tzw. gorących Jowiszy. To gazowy olbrzym, który znajduje się około 322 lata świetlne od nas i bardzo blisko okrąża swoją gwiazdę macierzystą - potrzebuje zaledwie 2,7 dnia, aby wykonać jeden pełny obieg. WASP-189b jest około 60% większy od Jowisza, a temperatura na jego powierzchni sięga 3200 stopni Celsjusza.

 

Międzynarodowy zespół astronomów przeanalizował atmosferę tej egzoplanety podczas jej przejścia na tle tarczy gwiazdy macierzystej. Korzystając z instrumentu HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), który zainstalowano w Obserwatorium La Silla w Chile odkryto, że atmosfera tego gorącego Jowisza zawiera takie elementy jak żelazo, tytan, chrom, magnez, wanad i mangan. Odnaleziono również ślady tlenku tytanu, który nigdy wcześniej nie został jednoznacznie wykryty w atmosferach egzoplanet. Tlenek tytanu rzadko występuje w przyrodzie na Ziemi, ale na planecie WASP-189b może pomagać w kształtowaniu atmosfery.

 

Obecność tego elementu sugeruje, że atmosfera tej piekielnej planety posiada warstwę, która oddziałuje z promieniowaniem gwiezdnym, zupełnie jak warstwa ozonowa na Ziemi. Ponadto linie spektralne, które można przypisać określonym pierwiastkom nie były tam, gdzie ich oczekiwano. To z kolei wskazuje, że atmosfera WASP-189b posiada kilka warstw.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz