Odkryto nowy księżyc Neptuna, który mógł powstać w wyniku kolizji

Kategorie: 

Źródło: NASA

Neptun, najdalsza planeta Układu Słonecznego, posiada już oficjalnie 14 księżyców. Astronomowie odkryli nowego neptunowego satelitę, któremu nadali specyficzną nazwę.

 

 

Hipokamp to najnowszy, a zarazem najmniejszy księżyc Neptuna. Nazwa odnosi się do stworzenia z mitologii greckiej i rzymskiej, które było pół koniem i pół rybą. Hipokamp został po raz pierwszy zauważony w 2013 roku na zdjęciach, wykonanych przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a w 2004 roku.

Źródło: Mark R. Showalter, SETI Institute

Zespół kierowany przez Marka Showaltera z Instytutu SETI przeprowadził analizę danych, pozyskanych z pomocą teleskopu Hubble'a i potwierdził, że tajemnicy obiekt w pobliżu Neptuna jest tak naprawdę jego księżycem. Astronomowie ustalili, że obiekt ma średnicę około 34 km.

Źródło: Mark R. Showalter, SETI Institute

Uważa się, że Hipokamp mógł powstać w wyniku kolizji Proteusza, jednego z największych naturalnych satelitów Neptuna, z innym ciałem niebieskim. Proteusz ma średnicę około 420 km, a na jego powierzchni znajduje się wiele kraterów. Hipokamp orbituje wokół gazowego giganta pozostając dość blisko Proteusza. Warto dodać, że jest to pierwszy księżyc, odkryty w pobliżu Neptuna od 2003 roku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze