Odkryto nową supernową w gwiazdozbiorze Centaura, Nova Centauri 2013

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od 2 grudnia na horyzoncie świeci nowa gwiazda. Jest to prawdopodobna supernowa oznaczona sygnaturą PNV J13544700-5909080. Od czasu odkrycia cały czas wzrasta jej jasność.

 

Nova Centauri 2013 jest już praktycznie potwierdzona i można ją obserwować praktycznie na całej półkuli południwej. Została zauważona, gdy święciła z jasnością +5,5 i pierwszy wypatrzył ją poszukiwacz supernowych z Australii, John Seach.

Aktualny wykres jasności Nova Centauri 2013 - źródło: AAVSO

 

Do 26 listopada 2013 nic w tej okolicy nie posiadało magnitudy jasności poniżej +11. Gdy zebrano więcej danych okazało się, że światło z eksplozji supernowej zaczęło do nas docierać między 1 a 2 grudnia. Poniższe zdjęcie zostało wykonane 3 grudnia przez zespół astronomów Ernesto Guido, Nicka Howesa i Martino Nicoliniego. Wtedy supernowa jaśniała +4.6

Nova Centauri 2013 jako gwiazda magnitudo +5 - Foto: E. Guido / N. Howes / M. Nicolini

 

Następnego dnia obserwatorzy nieba z Argentyny zmierzyli jasność obiektu, jako +4,3 i prawdopodobnie będzie jeszcze jaśniejsza. Granica widoczności ludzkiego oka to +6 więc jeśli ktoś jest na półkuli południowej to może poszukać nowej gwiazdy na zachód od Alfa i Beta Centauri.

W tym roku doszło już do podobnego zjawiska, które można było obserwować w gwiazdozbiorze Delfina. Nova Delphini 2013 odkryta została 14 sierpnia i przez dwa dni jaśniała z jasnością +4,4. Od 10 listopada jej jasność znacznie zmalała i obecnie świeci, jako +11,2. Tego samego należy się spodziewać po Nova Centauri 2013.

Wykres jasności Nova Delphini 2013 - źródło: AAVSO

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika drof

No to nowa czy supernowa?

No to nowa czy supernowa? Zdecydujcie się? Mam wrażenie, że autor nie widzi róznicy, bo pisze o czymś o czym nie ma pojęcia. To wstyd dla portalu, który w nazwie ma słowo "astronomia".