Odkryto nową supernową w gwiazdozbiorze Centaura, Nova Centauri 2013

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od 2 grudnia na horyzoncie świeci nowa gwiazda. Jest to prawdopodobna supernowa oznaczona sygnaturą PNV J13544700-5909080. Od czasu odkrycia cały czas wzrasta jej jasność.

 

Nova Centauri 2013 jest już praktycznie potwierdzona i można ją obserwować praktycznie na całej półkuli południwej. Została zauważona, gdy święciła z jasnością +5,5 i pierwszy wypatrzył ją poszukiwacz supernowych z Australii, John Seach.

Aktualny wykres jasności Nova Centauri 2013 - źródło: AAVSO

 

Do 26 listopada 2013 nic w tej okolicy nie posiadało magnitudy jasności poniżej +11. Gdy zebrano więcej danych okazało się, że światło z eksplozji supernowej zaczęło do nas docierać między 1 a 2 grudnia. Poniższe zdjęcie zostało wykonane 3 grudnia przez zespół astronomów Ernesto Guido, Nicka Howesa i Martino Nicoliniego. Wtedy supernowa jaśniała +4.6

Nova Centauri 2013 jako gwiazda magnitudo +5 - Foto: E. Guido / N. Howes / M. Nicolini

 

Następnego dnia obserwatorzy nieba z Argentyny zmierzyli jasność obiektu, jako +4,3 i prawdopodobnie będzie jeszcze jaśniejsza. Granica widoczności ludzkiego oka to +6 więc jeśli ktoś jest na półkuli południowej to może poszukać nowej gwiazdy na zachód od Alfa i Beta Centauri.

W tym roku doszło już do podobnego zjawiska, które można było obserwować w gwiazdozbiorze Delfina. Nova Delphini 2013 odkryta została 14 sierpnia i przez dwa dni jaśniała z jasnością +4,4. Od 10 listopada jej jasność znacznie zmalała i obecnie świeci, jako +11,2. Tego samego należy się spodziewać po Nova Centauri 2013.

Wykres jasności Nova Delphini 2013 - źródło: AAVSO

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika drof

No to nowa czy supernowa?

No to nowa czy supernowa? Zdecydujcie się? Mam wrażenie, że autor nie widzi róznicy, bo pisze o czymś o czym nie ma pojęcia. To wstyd dla portalu, który w nazwie ma słowo "astronomia".