Odkryto nową planetę karłowatą w Układzie Słonecznym

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle (SSC)

W naszym Układzie Słonecznym odkryto nową planetę karłowatą. Ciało niebieskie o nazwie 2014 UZ224 znajduje się daleko poza orbitą Plutona i posiada stosunkowo niewielkie rozmiary.

 

Średnica nowej planety karłowatej wynosi około 530 kilometrów. Obiekt znajduje się 13,7 miliarda kilometra od naszej gwiazdy. Dla porównania, średnica Plutona to 2300 kilometrów a jego maksymalna odległość od Słońca wynosi około 4,5 miliarda kilometra. Jeden rok na planecie karłowatej 2014 UZ224 trwa aż 1100 ziemskich lat.

 

Odkrycia dokonano dzięki instrumentowi o nazwie Dark Energy Camera (DECam). Jest on wykorzystywany do obserwacji ruchu galaktyk i supernowych. Przy jego pomocy, astronomowie próbują wyjaśnić czym właściwie jest ciemna energia i skąd ona pochodzi.

 

Z kolei projekt Dark Energy Survey (DES), posługując się danymi z DECam, tworzy mapy Wszechświata. Raz w tygodniu wykonuje również zdjęcia niewielkich fragmentów nieba. Kilka lat temu, profesor astronomii na Uniwersytecie Michigan, David Gerdes, poprosił studentów aby spojrzeli na zdjęcia i poszukali niezidentyfikowanych obiektów w Układzie Słonecznym. Specjalny program komputerowy pozwolił namierzyć poruszający się obiekt. W ten właśnie sposób odkryto ciało niebieskie 2014 UZ224. Dokładna ścieżka orbitalna nie jest obecnie znana, lecz potwierdzenie istnienia tego obiektu zajęło dwa lata.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz