Odkryto nową galaktykę w okolicy Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Wyobrażenie galaktyki

Astronomia to dziedzina nauki, która charakteryzuje się duża niekompletnością wiedzy. Mimo, że staramy się spoglądać na światło gwiazd sprzed 400 milionów lat potrafimy czasami nie zauważyć bliższych towarzyszy galaktyki, w której znajduje się Układ Słoneczny. Dobrym przykładem jest odkryta niedawno galaktyka karłowata znajdująca się w odległości 6 milionów lat świetlnych od nas.

 

Galaktyka nazywa się Leo P i może nie jest aż tak bliskim towarzyszem naszej galaktyki sądząc po dystansie, ale w kategoriach kosmicznych rzeczywiście znajduje się w okolicy naszej Drogi Mlecznej. Ten obiekt kosmiczny świecił bardzo słabo i dlatego pozostał tak długo nieodkryty. Teraz, gdy wiadomo, że jest tam galaktyka należy się spodziewać odnalezienia kolejnych tego typu obiektów.

 

Pod względem wielkości Galaktyka Leo P jest dosyć niewielka i tak jak Droga Mleczna ma setki miliardów gwiazd tak ona zaledwie setki tysięcy. Zdjęcia tego obiektu ujawniły też, że jest tam spory obszar gwiazdotwórczy. Poprzedni skan tej przestrzeni wykonany przez radioteleskop w Arecibo wykrył tam chmurę gazu i dopiero obserwacje wizualne między innymi z wykorzystaniem teleskopu Hubble'a pozwoliły na doprecyzowanie, że mamy do czynienia z galaktyką karłowatą.

Galaktyka Leo P - źródło: Teleskop Hubble

Teorie astronomiczne zakładają, że duże galaktyki takie jak Galaktyka Andromedy czy Droga Mleczna konsumują takie zbiorowiska gwiazd. Galaktyki karłowate znajdujące się za blisko dużych skupisk zwykle wpadają w grawitacyjne sidła i wtapiają się z czasem w przyciągający je obiekt. Analizy galaktyk takich jak Leo P mogą pozwolić na zrozumienie takich procesów.

 

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz