Odkryto niezwykłe struktury w pierścieniach Saturna

Kategorie: 

Źródło: NASA/ Sonda Cassini

Agencja kosmiczna NASA poinformowała o odkryciu dużych obiektów znajdujących się wewnątrz jednego z zewnętrznych pierścieni Saturna. Zdjęcia zostały wykonane podczas przejścia sondy Cassini w odległości około 8,7 tys. km od powierzchni gazowego giganta. 

 

Na nadesłanych przez sondę zdjęciach, widać niezwykle duże struktury. Zyskały one nieformalne nazwy F16QA i F16QB. Według naukowców, obiekty te to fragmenty asteroidy lub innych przedmiotów skalnych, których średnica może wynosić nawet kilkaset metrów.

 

Prawdopodobnie coś takiego, będzie można zobaczyć w pierścieniach Saturna tylko przez ograniczony czas. Obiekty tego typu bardzo rzadko pozostają w pierścieniach przez długi czas. Jeśli same nie staną się księżycami zostaną zniszczone przez przyciąganie gigantycznej planety albo zderzenie z Prometeuszem, jednym z obecnych księżyców Saturna.

Źródło: NASA/ Sonda Cassini

Jeśli F16QA F16QB będą w stanie przetrwać, mogą całkowicie zmienić wygląd pierścienia F, przykrywając jego złożoną strukturę strumieniami pyłu, który zostanie spleciony ze sobą w wyniku silnego oddziaływania grawitacyjnego.Należy zauważyć, że obiekty i F16QA F16QB odkryto już w 2016 roku, ale obecnie, po otrzymaniu nowych obrazów poddano je szczegółowej analizie w środowisku naukowym. Dalsze badania mogą pozwolić pogłębić wiedzę na temat tych struktur, a sonda Cassini operująca w tej okolicy wydaje się być najlepszym narzędziem do tej misji.

Źródło: NASA/ Sonda Cassini

Saturn jest szóstą planetą od Słońca i drugą w naszym systemie pod względem wielkości. Planeta ta jest znana przede wszystkim ze swoich spektakularnych pierścieni. Niedawno sonda Cassini zrobiła najbardziej szczegółowe obrazy zewnętrznych pierścieni Saturna.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Dodaj komentarz

Komentarze