Odkryto niezwykłe powtarzalne sygnały radiowe z kosmosu
Image
Z pomocą kanadyjskiego radioteleskopu CHIME udało się wykryć powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe. Naukowcy dopiero drugi raz zdołali namierzyć tajemniczą, powtarzającą się emisję. Jej źródło pozostaje oczywiście nieznane.
FRB to potężne źródła promieniowania radiowego, które trwają zaledwie milisekundy. Powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe zostały odkryte na przestrzeni kilku tygodni w 2018 roku. Emisja ta otrzymała nazwę FRB 180814.J0422+73. Oprócz tego, radioteleskop CHIME wykrył jeszcze 12 pojedynczych szybkich rozbłysków radiowych.
Powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe, jak sama nazwa sugeruje, to seria sygnałów, pochodzących od jednego źródła. Jest to dopiero drugie takie zjawisko, które udało się nam zarejestrować. Poprzedni powtarzający się sygnał, FRB 121102, odkryto w 2016 roku i pochodził on z galaktyki oddalonej o około 2,5 miliarda lat świetlnych.
Radioteleskop który wykrył powtarzający się rozbłysk FRB - Źródło: CHIME
Pierwszy rozbłysk z najnowszej emisji FRB 180814.J0422+73 został odkryty 14 sierpnia. W ciągu dwóch miesięcy zarejestrowano kolejne cztery szybkie rozbłyski radiowe. Naukowcy doszli do wniosku, że wszystkie te emisje pochodzą z jednego źródła – konkretniej z galaktyki oddalonej o około 1,6 miliarda lat świetlnych.
Dotychczas odkryliśmy tylko dwa powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe i wiemy o nich tylko tyle, że obie emisje są do siebie bardzo podobne. Jak wskazują naukowcy, im więcej odkrywamy szybkich rozbłysków radiowych, tym więcej powstaje teorii opisujących ich pochodzenie.
- Dodaj komentarz
- 3522 odsłon