Odkryto niezwykle jasną galaktykę przypominającą kwazar

Kategorie: 

Źródło: Gabriel Pérez Díaz, SMM / IAC

Astronomowie poczynili niedawno interesujące odkrycie w konstelacji Panny. Odnaleziono w niej starożytną galaktykę BOSS-EUVLG1, którą do tej pory uważano za kwazar. Jej niezwykłe właściwości zostały opisane w czasopiśmie naukowym Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters.Naukowcy uważają, że w centrum prawdopodobnie wszystkich galaktyk we Wszechświecie znajduje się jedna, a nawet kilka supermasywnych czarnych dziur. Naukowcy, nazywają te obiekty kwazarami. Zaraz po odkryciu galaktyki znanej dziś jako BOSS-EUVLG1, uważano iż jest to jeden z takich obiektów. Dopiero niedawne obserwacje dokonane za pomocą instrumentów OSIRIS i EMIR oraz teleskopu ALMA, ujawniły, że galaktyka BOSS-EUVLG1 jest czymś zupełnie innym.

Badanie ujawniło, że wysoka jasność tej starożytnej galaktyki, jest spowodowana dużą liczbą młodych masywnych gwiazd, które się w niej znajdują. Różnica polega na tym, że w kwazarach, wysoka jasność wynika z aktywności wokół supermasywnych czarnych dziur w ich jądrach, a nie z powstawania gwiazd.

Jak wyjaśnia jeden ze współautorów badania Ismael Pérez Fournon:

„To tempo powstawania gwiazd jest porównywalne tylko z najjaśniejszymi znanymi galaktykami w podczerwieni, ale brak pyłu w BOSS-EUVLG1 pozwala jego ultrafioletowej i widzialnej emisji docierać do nas z niewielkim tłumieniem”

Wyniki badania sugerują, że BOSS-EUVLG1 jest przykładem początkowych faz powstawania masywnych galaktyk. Pomimo wysokiej jasności i tempa powstawania gwiazd, jej niska metaliczność pokazuje, że galaktyka prawie nie miała czasu na wzbogacenie ośrodka międzygwiazdowego w pył i nowo powstałe metale. Badacze uważają jednak, że galaktyka będzie ewoluować w kierunku bardziej pyłowej fazy, podobnej do znanych nauce galaktyk podczerwonych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz