Odkryto nieznany obiekt w pierścieniu Saturna, prawdopodbnie nowy księżyc

Kategorie: 

Źródło: NASA/Cassini

Zdjęcia wykonane przez sondę NASA wskazały na nieoczekiwane zakłócenia, które znajdowały się na krawędziach jednego z pierścieni Saturna, pierścienia A.  Uważa się, iż anomalie te mogą być spowodowane obiektem poruszającym się wewnątrz pierścienia. Według astronomów jesteśmy świadkami pojawienia się nowego księżyca Saturna.

 

Na orbicie Saturna zachodzą procesy, które mogą przypominać te, które uformowały planety skaliste. W pierścieniach tego gazowego olbrzyma gromadzą się większe skupiska tworzące znacznych rozmiarów obiekty kosmiczne. W pewnym momencie są one na tyle masywne, że odrywają się od pierścienia i zaczynają funkcjonować, jako odrębne ciało niebieskie. 

Foto: NASA

Astronom, prof. Carl Murray z Queen Mary University w Londynie,   badał księżyce Saturna korzystając ze zdjęć, które zostały wykonane z pokładu orbitera Cassini. Analizując zebrane informacje udało mu się zidentyfikować anomalie zachodzące w pierścieniach. Prof. Murray po raz pierwszy w swoim życiu dostrzegł takie zmiany na pierścieniu, który jest oznaczony literą „A”.  Patrząc na starsze zdjęcia tego pierścienia, które rejestrowane były od 2012 roku, aż w 110 przypadkach można było zaobserwować tam zakłócenia.

Foto: NASA

Jak się później okazało wewnątrz pierścienia tworzyło się ciało niebieskie a na kształt śmigła samolotu. Murray nazwał ten obiekt Peggy, na cześć swojej matki, która w dniu odkrycia anomalii na pierścieniach Saturna obchodziła swoje 80 urodziny.  Naukowcy po dogłębnym sprawdzeniu anomalii nie zauważyli jednak nic, co mogłoby wskazywać na nowego satelitę.

Foto: NASA

Prawdopodobnie zlepek materii mógł ulec zniszczeniu przez kolizje z innym znacznym fragmentem.  Mógł też oddalić się od krawędzi pierścienia uniemożliwiając dalszą obserwację przez sondę Cassini z powodu zbyt małych. Zespół Cassini będzie poszukiwał kolejnych obiektów tego typu tworzących się na krawędziach pierścieni Saturna. Badania te właśnie się rozpoczynają i trwać będą przez najbliższe miesiące. Operatorzy sondy są przekonani, że w najbliższym czasie znajdą kolejne tworzące się księżyce. Na podstawie danych z lipca 2013 roku znane są 62 naturalne satelity Saturna.

 

 

Na podstawie: Guardianlv.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze