Odkryto najstarszą gromadę galaktyk, które powstały 13 miliardów lat temu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył 12 galaktyk, które mają około 13 miliardów lat. Jest to najstarsza gromada galaktyk, jaką kiedykolwiek zaobserwowano. Odkrycia dokonano z pomocą teleskopów Subaru, Keck i Gemini.

 

Jedna z odnalezionych galaktyk to Himiko – ogromny obiekt, który odkryto 10 lat temu dzięki teleskopowi Subaru. Odnalezienie jej sugeruje, że wielkie struktury, takie jak gromady galaktyk, istniały już wtedy, gdy Wszechświat był bardzo młody i miał zaledwie 800 milionów lat.

 

We współczesnym Wszechświecie, gromady galaktyk mogą składać się z setek obiektów, lecz naukowcy nie potrafią wyjaśnić, w jaki sposób powstają. Aby lepiej zrozumieć proces powstawania gromad, astronomowie poszukują potencjalnych progenitorów w starożytnym Wszechświecie.

Źródło: NAOJ/Harikane et al.

Protogromady to gęste układy kilkudziesięciu galaktyk wczesnego Wszechświata, które rosną w gromady. Są to rzadkie systemy o wyjątkowo wysokiej gęstości i trudno jest je znaleźć. Odkrycie najstarszej gromady galaktyk było możliwe dzięki zastosowaniu szerokiego pola widzenia teleskopu Subaru do mapowania dużego obszaru nieba.

 

Na mapie Wszechświata, którą wykonano z pomocą wspomnianego teleskopu, odkryto kandydata na protogromadę – z66OD, w której galaktyki są 15 razy bardziej skoncentrowane niż normalnie w tamtym okresie. Naukowcy przeprowadzili obserwacje z pomocą teleskopów Keck i Gemini i potwierdzili istnienie 12 galaktyk, które istniały już 13 miliardów lat temu. Jest to najstarsza znana nam protogromada.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz