Odkryto najpotężniejsze pole magnetyczne we Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie odkryli gwiazdę neutronową, która posiada najpotężniejsze pole magnetyczne, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować we Wszechświecie. Dokładne obliczenia wykazały, że jej pole magnetyczne jest kilkadziesiąt milionów razy silniejsze od pola, jakie naukowcy zdołali wytworzyć w laboratorium na Ziemi.

 

Zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Eberharda i Karola w Tybindze badał sygnały rentgenowskie, emitowane przez gwiazdę neutronową o nazwie GRO J1008-57. Jest to akreujący pulsar rentgenowski – na jego powierzchnię regularnie opada materiał, powodując okresowe energetyczne rozbłyski rentgenowskie, które my możemy wykrywać z pomocą teleskopów.

 

Pulsar GRO J1008-57 emituje potężne wiązki promieniowania elektromagnetycznego, które okresowo omiatają Ziemię niczym promień latarni morskiej. W sierpniu 2017 roku, zespół badawczy prowadził obserwacje gwiazdy z pomocą teleskopu HXMT (Hard X-ray Modulation Telescope) i zauważył sygnaturę, zwaną rezonansowym rozpraszaniem cyklotronowym (CRSF), która pojawia się, gdy fotony promieniowania rentgenowskiego rozpraszają elektrony plazmy na powierzchni.

Zjawisko to miało energię 90 keV. Na tej podstawie, astronomowie obliczyli, że pole magnetyczne pulsara GRO J1008-57 wynosi aż miliard tesli (T). To zdecydowanie najpotężniejsze pole magnetyczne, jakie kiedykolwiek wykryto we Wszechświecie. Dla porównania, najsilniejsze pole magnetyczne, jakie udało się wytworzyć w laboratorium, miało zaledwie 1200 tesli.

 

Naukowcy przypuszczają, że we Wszechświecie mogą istnieć ciała niebieskie z jeszcze silniejszym polem magnetycznym. Magnetary to jeden z rodzajów gwiazd neutronowych, które według szacunków, mogą mieć pole magnetyczne o wartości nawet 100 miliardów tesli.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz