Odkryto najniebezpieczniejszą od lat asteroidę. Do zderzenia z Ziemią może dojść już za rok!

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Asteroida 2022 AE1, to zdaniem naukowców największe zagrożenie dla Ziemi spośród wszystkich znanych obiektów NEO. Dostępne dane sugerują, że do potencjalnej kolizji z Ziemią, może dojść już 4 lipca 2023 roku.

Wielkość asteroidy 2022 AE1 jest porównywalna do słynnego meteorytu tunguskiego. Obiekt mierzy około 70 metrów, co odpowiada wysokości 23-piętrowego budynku, który zbliża się do Ziemi z prędkością 19,83 km/s. Naukowcy szacują prawdopodobieństwo kolizji na 1 do 1700. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ jak narazie, obiekt otrzymał zaledwie jeden punkt w skali Torino.

Dla porównania, asteroida Apophis, której szanse na zderzenie z Ziemią, szacowano nawet na 1 do 62, uzyskała zaledwie 4 punkty w 10 stopniowej skali. Skala Torino, jest określana na podstawie matematycznego prawdopodobieństwa zderzenia i energii kinetycznej zderzenia. Zero następuje w przypadku, gdy prawdopodobieństwo zderzenia jest poniżej błędu obserwacji, dziesiątka oznacza że zderzenie jest nieuniknione.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Adam112

Zakładając, że jak walnie, to

Zakładając, że jak walnie, to nie wszystkich zabije - tylko powiedzmy 1 na 5 - to prawdopodobieństwo zgonu wynosi jakieś 1 na 10000. W związku z powyższym myśle że najwyższy czas zamknąć lasy.