Odkryto most magnetyczny, który łączy dwie gromady galaktyk

Kategorie: 

Źródło: ESA/Hubble, NASA

Astronomowie dokonali niezwykle rzadkiej obserwacji „łącznika” między dwiema gromadami galaktyk, które znajdują się na wczesnym etapie kolizji. Tym łącznikiem jest rozległy most magnetyczny, rozciągający się na długość 6,5 miliona lat świetlnych.

 

Omawiane gromady galaktyk znajdują się w odległości około 3 miliardów lat świetlnych od Ziemi w gromadzie Abell 1758, gdzie dojdzie do kolizji aż dwóch par gromad galaktyk, które dzieli odległość 6 milionów lat świetlnych. Z pomocą wieloantenowego radioteleskopu LOFAR, astrofizycy z Obserwatorium Leiden namierzyli wyraźny sygnał radiowy o częstotliwości 144 MHz, rozciągający się między północną (A1758N) a południową (A1758S) częścią gromady Abell 1758.

 

Jest to dopiero drugi międzygalaktyczny most magnetyczny, jaki udało się zaobserwować. W 2019 roku, podobny łącznik odkryto między gromadami galaktyk Abell 0399 i Abell 0401, które również są na etapie łączenia. Obie pary posiadają halo radiowe, które powstało w wyniku przyspieszenia elektronów.

Źródło: A. Botteon et al.

Naukowcy uważają, że ta emisja radiowa jest dowodem na istnienie rozległego pola magnetycznego, łączącego dwie gromady galaktyk. Jeśli to pole magnetycznie działa jak synchrotron (akcelerator cząstek), elektrony powinny być przyspieszane wzdłuż niego do prędkości relatywistycznych, wytwarzając promieniowanie synchrotronowe, które my wykrywamy jako emisję radiową. Inne wyjaśnienie stawia na przyspieszenie Fermiego, w którym elektrony oddziałujące z turbulencjami i falami uderzeniowymi są przyspieszane, zwiększając emisję elektromagnetyczną.

 

W przypadku łączenia się gromad galaktyk Abell 0399 i Abell 0401 zauważono, że przyspieszenie synchrotronowe nie może samo w sobie odpowiadać za ogromne odległości, jakie pokonują elektrony. Z przeprowadzonych symulacji wynika, że fale uderzeniowe powstające w wyniku łączenia gromad galaktyk ponownie przyspieszają elektrony, wywołując emisję zgodną z obserwacjami radioteleskopu LOFAR. Wygląda więc na to, że w grę wchodzi wiele rodzajów przyspieszenia. Odkrycie kolejnych mostów magnetycznych pozwoli lepiej wyjaśnić to zjawisko.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz