Odkryto kometę, której orbita znajduje się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza

Kategorie: 

Fragment trajektorii komety C/2014 C1 (TOTAS)

Jak poinformowała właśnie Europejska Agencja Kosmiczna, astronomowie z obserwatorium Teide w Hiszpanii, odkryli nową kometę, której orbita znajduje się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Udało się tego dokonać w pierwszych dniach lutego za pomocą teleskopów znajdujących się na Teneryfie, jednej z Wysp Kanaryjskich.

 

Pierwszy raz obiekt odkryto 1 lutego podczas obserwacji nieba przeprowadzanego w ramach projektu TOTAS (Teide Observatory Tenerife Asteroid Survey). Ma on na celu poszukiwanie zaginionych asteroid, które mogą być dla nas interesujące z różnych powodów. Odkrycia dokonano za pomocą metrowego teleskopu zamontowanego w obserwatorium.

Kliknij aby zobaczyć animację gif (1,15 mb)

Inne obserwatoria potwierdziły istnienie komety, a 4 lutego Międzynarodowa Unia Astronomiczna oficjalnie ogłosiła odkrycie nowej komety, i przyznała jej nazwę C/2014 C1 (TOTAS).  Nowy obiekt porusza się po eliptycznej orbicie między Marsem a Jowiszem.

Kometa minęła już peryhelium (punkt najbliżej od Słońca) w dniu 24 grudnia ubiegłego roku, kiedy według obliczeń znalazła się w odległości 1,7 AU od gwiazdy. Według wstępnych szacunków, okres obiegu komety C/2014 C1 wynosi 6,43 lat ziemskich.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz