Odkryto galaktykę eliptyczną w kształcie białej róży

Kategorie: 

PGC 6240 - Źródło: ESA / Hubble / NASA;

Kształty obiektów kosmicznych potrafią czasami zaskakiwać. Są i głowy koni i kapelusze, więc nie należy się bardzo dziwić, że obiekt PGC 6240 kojarzy się z kwiatem. Została ona odkryta w październiku 2013 roku i nazwano ją Galaktyką Biała Róża.

 

Galaktyka PGC 6240 została uchwycona z niezwykłą ilością detali dzięki teleskopowi Hubble'a. Urządzenie to uraczyło nas już bardzo dużą ilością niesamowitych obrazów i ten bez wątpienia należy do nich. Obiekt ten wygląda jak biały kwiat, a jego kontury przypominają łatki wokół gwiezdnego rdzenia galaktyki. Niektóre z tych "płatków" są położone w pobliżu centrum PGC 6240, a inne znajdują się nieco dalej w przestrzeni kosmicznej.

 

Zdjęcie powstało na potrzeby astronomów, którzy postanowili zbadać szczegółowo PGC 6240. Galaktyka ta ma szczególnie duże znaczenie ze względu na jej niezwykłą strukturę. Naukowców interesują również znajdujące się w niej nietypowe gromady kuliste, w których gwiazdy są bardzo blisko siebie. Najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie niezwykłej warstwowej struktury galaktyki PGC 6240 jest takie, że kiedyś w przeszłości połączyła się z inną galaktyką. Spowodowało to, że jej konstrukcja stała się chwiejna i ostatecznie załamała się.

 

PGC 6240 to galaktyka eliptyczna znajdująca się w gwiazdozbiorze Wąż Wodny.  Jest ona oddalona od Ziemi o 345 milionów lat świetlnych. W tej części nieba zlokalizowano wiele galaktyk, które tworzą tło dla PGC 6240. Mimo, że są w znacznej odległości od nas na nocnym niebie można łatwo wyróżnić formy niektórych z nich.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz