Obserwatorium Planck zakwestionowało teorię Wielkiego Wybuchu

Kategorie: 

Mapa wszechświata wykonana przez teleskop Planck, widoczne kosmiczne promieniowania tła - źródło: ESA/Planck

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o pierwszych  efektach pracy obserwatorium kosmicznego Planck. Cel, jaki postawiono przed urządzeniem był jasny. Pozwolić ustalić, co działo się z wszechświatem chwilę po jego powstaniu. Ich odkrycia podważają jedno z podstawowych założeń teorii Wielkiego Wybuchu.

 

 

W czwartek, astronomowie zaprezentowali najbardziej szczegółową mapę promieniowania emitowanego przez wszechświat po tym gdy zaczęła się jego ekspansja. W obliczu tych danych nie można wykluczyć, że uda się dowiedzieć nawet, co było przed Wielkim Wybuchem. Do tej pory uważano, że stan przed powstaniem wszechświata jest nie do opisania. Najczęściej nie określa się stanu sprzed czegoś, co znamy pod nazwą osobliwości początkowej. Wygląda na to, że dzięki teleskopowi Planck uda nam się do tego przybliżyć.

 

Mapy uzyskane przez należący do ESA teleskop Planck przyniosły wiele konsternacji w środowisku naukowym. Odkryto nieoczekiwanie duże obszary anomalii, które nie pasują do uznawanych teorii. Naukowcy twierdzą, że odkrycia dokonane za pomocą teleskopu Planck mogą całkowicie zmienić poziom wiedzy na temat narodzin, rozwoju i losów naszego wszechświata.

 

Informacje pochodzące z nowej mapy Plancka zapewnia potwierdzenie standardowego modelu kosmologii z niespotykaną dotąd dokładnością, ale  właśnie dlatego, że precyzja map Plancka jest tak wysoka, ujawniło to również pewne niewyjaśnione nieprawidłowości, które wymagają dalszych badań. Wśród tych interesujących ustaleń są wahania kosmicznego promieniowania tła na dużych skalach, które nie pasują do tego, co prognozuje standardowy model  fizyki. Intryguje również asymetria w średnich temperaturach na przeciwnych półkulach nieba.

 

Choć podstawowy wzór pochodzenia wszechświata po Wielkim Wybuchu został potwierdzony w badaniach to niewyjaśnione aspekty nowych danych spowodowały prawdziwy niepokój naukowców, ponieważ mogą one służyć, jako powód do rewizji wielu nowoczesnych koncepcji. Na konferencji prasowej naukowcy stwierdzili wprost, że dane z Plancka wskazują na niekompletność kosmologii, jako nauki.

 

Tradycyjne teorie sugerują, że ogromna eksplozja rozpoczęła przestrzeń i czas. Powszechnie nazywa się to teorią Big Bang. Belgijski kosmolog Lemaytr Georges, który jako pierwszy matematycznie zbadał pochodzenia wszechświata, wprowadził romantyczną nazwę dla tego, co było przed osobliwością początkową i nazwał to "dzień bez wczoraj."  Naukowcy mogą jednak stwierdzić, że to wczoraj istniało. Według specjalistów z ESA nowa mapa kosmicznego promieniowania tła "podważa podstawowe zasady teorii Wielkiego Wybuchu".  Mapa pokazuje pewne aspekty, które nie mogą być przypisane do panujących teorii, a nierównomierny rozkład temperatur jest jedną z nich. 

 

Istnieje teoria inflacji, który postuluje, że w najmniejszy ułamek sekundy po Wielkim Wybuchu, wszechświat przeszedł nagłą katastrofalną ekspansję.  Zachowanie to zostało wymyślone przez naukowców do wyjaśnienia, dlaczego jest tak jednolite mikrofalowe promieniowanie tła temperatury wokół kosmosu. Ale teraz "Planck" wskazuje, że temperatura i jej wahania nie są jednorodne jak sądzono ​​uprzednio. Jest inny problem z teorią inflacji. Polega ona na tym, że nie ma w tej teorii wystarczających podstaw. Innymi słowy, nie można znaleźć przekonującego wyjaśnienia, dlaczego wszechświat nagle błysnął tuż po Wielkim Wybuchu.

 

Analiza danych zebranych w ramach tej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej zajmie jeszcze dużo czasu i będzie powodem wielu odkryć, które mogą zmienić nasze podejście do powstania wszechświata i jego rozwoju.

 

 

Źródła:

http://www.km.ru/science-tech/2013/03/25/nauchnye-issledovaniya-i-otkrytiya-v-mire/706845-observatoriya-plank-brosila

http://mancunianmatters.co.uk/content/25039512-europe%E2%80%99s-planck-space-telescope-challenges-understanding-universe-manchester-scient

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Marco Quest

Moim zdaniem tak naprawdę to

Moim zdaniem tak naprawdę to nigdy Wielkiego  wybuchu nie było, Galaktyki czy też układy słoneczne  mogły ulec różnym  kataklizmom  trwa to nadal i tak będzie dalej w przyszłości .Wiadomo że wszystko jest w ruchu  więc wszystko się zdażyć może. Trzymam się tej opcji gdyż wiele można również uzyskać info śledząc na YT wykłady prof. Woznego  Projekt Boga ,czy też Cszłowiek Planety Ziemia  , jest to kopalnia wiedzy.Jak również nasz układ jest obecnie w 1004 cyklu i to można sobie wyobrazić co działo się w przeszłości a co nas czeka ?.

Portret użytkownika Jerzy Wiatr

Dla mnie istnienie innych

Dla mnie istnienie innych wszechświatów jest zupełnie oczywiste. Wyjaśnia to ekspansję naszego wszechświata spowodowaną oddziaływaniem grawitacyjnym innych okolicznych wszechświatów.
Nie ma początku i końca czasoprzestrzeni, a co za tym idzie żadnego wszechświata. Jest tylko koniec danego - umownego wszechświata, jak koniec pokoju.
Początek i koniec to nasze ludzkie pojęcia. Kula też nie posiada i nie potrzebuje początku i końca.
Trzymanie się kurczowo początku i końca zmusza do tworzenia chorych teorii, jak w czasach jak upierano się, że ziemia jest w centrum układu słonecznego. Dość trudno było wtedy wyjaśnić dziwne orbity planet "krążących" wokół ziemii.

Portret użytkownika AMRŚP

Nie istnieje fizycznie

Nie istnieje fizycznie "czasoprzestrzeń". To nietrafiona zupełnie spekulacja myslowa. Tak samo jak nie istnieje fizycznie czas... To również jest myślową spekulacją.
Istnieje jedynie przestrzeń, która ulega sferycznym zagięciom i przenikaniu.
W punkcie, gdzie przstrzeń sie przenika czas mierzony w jakichkolwiek jednostkach = 0
Punkt, w którym przestrzeń się przenika prędkość ruchu = nieskończoności...
Punkty nieciągłości przestrzeni stanowią 'czarne dziury"  które powodują utrate entropii kosmosu.
 

Portret użytkownika P. Góralski

6.2. CIEMNA ENERGIA      

6.2. CIEMNA ENERGIA
 
    Czym jest ciemna energia? Pytanie to dręczy naukowców od czasu kiedy stwierdzono, że ekspansja Wszechświata przyspiesza.
    Może być kilka powodów przyspieszania ekspansji Wszechświata.
 
1. Znamy nasz widzialny Wszechświat tylko do pewnych granic. Jest on częścią Megawszechświata. Nie wiemy co znajduje się za horyzontem naszego widzialnego Wszechświata. Mogą znajdować się tam duże skupiska materii, inne wszechświaty, których przy obecnym stanie techniki nie jesteśmy w stanie wykryć i powodują one, że materia na krańcach naszego widzialnego Wszechświata jest silnie przyciągana przez istniejącą za horyzontem naszego Wszechświata materię z innych wszechświatów.
    Wielki Wybuch, w którym powstał nasz Wszechświat, jest jednym z wielu wielkich wybuchów w Megawszechświecie. Materia z różnych Wszechświatów miesza się. Każdy następny Wielki Wybuch w Megawszechświecie powstaje w wyniku zagęszczenia materii pochodzącej z różnych Wszechświatów. Prawa fizyki w każdym Wszechświecie są takie same i wszechświaty zbudowane są z tej samej materii.
    Megawszechświat jest spójny.
2.  Możliwy jest inny wariant obserwowanej obecnie przyspieszonej ekspansji naszego Wszechświata. Obecne stadium jest wtórnym Wielkim Wybuchem. Po pierwszym wybuchu część materii skupiła się i nastąpił wtórny wybuch. Pozostała materia z pierwszego wybuchu nadal przesuwa się w kierunku centrum wybuch. Dochodzi do spotkania materii z pierwszego wybuchu z materią z drugiego wybuchu. W obu przypadkach dochodzi do zwiększenia prędkości materii: materia z pierwszego wybuch będzie przyspieszała w kierunku centrum a materia z drugiego wybuchu będzie przyspieszała w kierunku od centrum. Po pewnym czasie dojdzie do spotkania się tych skupisk materii.
 
   Ogłoszone wyniki z teleskopu Plancka wskazują na większe przyspieszenie ekspansji jednej połowy naszego Wszechświata niż przyspieszenie ekspansji drugiej połowy naszego Wszechświata. Nasz Wszechświat podąża w jednym kierunku.
    Jest to potwierdzenie pierwszego wariantu a mianowicie nasz Wszechświat  zderzy się z innym wszechświatem Megawszechświata.
    Dokładna analiza danych z teleskopu Plancka pozwoli na wyznaczenie kierunku oraz prędkości ruchu naszego Wszechświata, określić masę wszechświata, ku któremu zmierza nasz Wszechświat a także określić odległość do niego.
 
Zainteresowanych tematem ciemnej energii i nie tylko zapraszamy na naszą stronę http://www.pomylki-einsteina-i-nie-tylko.pl

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie było wielkiego

Nie było wielkiego wpierdnięcia... Było wielkie Pączkowanie... Wielki Podział... Myśl Boga zakłóciła energetycznie eter i wszystko z niego powstało. Materia, energia i Życie.. na Ziemi...
 Jeszcze w tym roku bedzie to potwierdzone.

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie wiem Adammus czy

Nie wiem Adammus czy palantus, ale ja nie korzystam z tych klawiszy beczący na łące. To sa moje mysli i moje sformułowania... więc zaszczycasz mnie posądzając o kopiowanie z uznanych autorytrtów...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Pacal

  Właściwie chodziło mi

 
Właściwie chodziło mi bardziej o zestawienie zdń, które dla mnie są mało spójne:
"W obliczu tych danych nie można wykluczyć, że można się tymi metodami dowiedzieć nawet, co było przed Wielkim Wybuchem." - z tytułem artykułu: "Obserwatorium Planck zakwestionowało teorię Wielkiego Wybuchu" ? Stąd podtrzymuję zadane pytanie: był ten "Wybuch", czy nie ???

Portret użytkownika Pacal

Co mam myśleć o zdaniu: "Może

Co mam myśleć o zdaniu: "Może się okazać, że cała teoria jego inflacyjnej rozbudowy jest błędna." - skoro tytuł artykułu jest: "Obserwatorium Planck zakwestionowało teorię Wielkiego Wybuchu" ? W końcu: był ten "Wybuch" czy nie ???